Praha zakázala propalestinskou demonstraci kvůli protiizraelskému heslu

Praha - Pražský magistrát zakázal propalestinskou demonstraci, protože byla zaměřena na obhajobu protiizraelského hesla. Jde o heslo "From the River to the Sea Palestine will be free" (Od řeky k moři Palestina bude svobodná). Ministerstvo vnitra už dříve uvedlo, že provolávání tohoto hesla může být považováno za trestný čin. Magistrát v odůvodnění zrušení akce na úřední desce napsal, že toto heslo poukazuje na zničení Izraele. Na zrušení akce upozornil server Seznam Zprávy, podle kterého chtějí aktivisté na magistrát kvůli zákazu protestu podat žalobu.

Redaktor RN 01.12.2023 17:30:00 1x
Praha zakázala propalestinskou demonstraci kvůli protiizraelskému heslu

Hodnocení

100%

Demonstrace se měla konat v úterý 5. prosince před budovou ministerstva vnitra. V účelu shromáždění pořadatelé uvedli, že má podpořit zmíněné heslo v jeho nenásilné původní podobě. Podle magistrátu heslo Od řeky k moři Palestina bude svobodná odkazuje na polohu Státu Izrael mezi řekou Jordán a Středozemním mořem a dlouhodobě je používáno organizacemi volajícími po zničení Izraele. V rámci rozhodnutí jsme vycházeli z názoru ministerstva vnitra, uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman.

Význam hesla je vnímán nejen jako jednoznačný požadavek na konec židovské suverenity v regionu, ale jako úplný konec židovské etnické přítomnosti v regionu vůbec, píše se v odůvodnění zákazu akce. Heslo má podle města jednoznačnou vazbu na palestinské radikální hnutí Hamás, které ve své chartě vyzývá právě k osvobození Palestiny od řeky až po moře.

Koncept a heslo 'od řeky k moři' byl v historii, ale i v současnosti využíván ve spojení s jednoznačným požadavkem na zničení existence státu Izrael a odstranění části obyvatelstva z tohoto území, a to jakoukoliv, tedy i násilnou formou. V tomto významu má heslo tedy zjevně charakter volání po genocidě židovského národa, čemuž odpovídají také aktivity a prohlášení teroristické organizace Hamás, píše magistrát. Ozbrojenci Hamásu 7. října zaútočili na Izrael a podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a více než 200 dalších unesli. Izrael následně zahájil bombardování a pozemní útoky v palestinském Pásmu Gazy. Při izraelských útocích podle údajů palestinských úřadů, které nelze nezávisle ověřit, zemřelo až 15.000 lidí.

Aktivisté popírají, že by zmíněné heslo v jejich podání vyzývalo k násilí. Aktivista a právník Albert Kayed řekl serveru Seznam Zprávy, že toto heslo je démonizováno a nemá jeden význam, který je genocidní. Iniciativa Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě chystá proti postupu Prahy žalobu ke správnímu soudu, řekl Kayed serveru.

Vnitro v polovině listopadu sdělilo v tiskové zprávě, že se zástupci ministerstva, policistů, Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) a pražského magistrátu shodli, že používání hesla Od řeky k moři Palestina bude svobodná může být za určitých okolností trestným činem. Podle NSZ z historického hlediska heslo připouští různé výklady, a ne všechny spojené s nenávistí vůči Židům. Nicméně s ohledem na současný stav po útoku na Izrael vyvolává veřejné použití tohoto hesla podle NSZ důvodné podezření z podněcování nenávisti vůči židovskému národu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.