K ročnímu výročí úmrtí Hany Zagorové vyjde pamětní bankovka

Praha - Na počest zpěvačky Hany Zagorové, která zemřela před rokem necelé dva týdny před šestasedmdesátými narozeninami, vyjde pamětní bankovka. Její výtvarnou podobu a portrét zpěvačky připravil grafik a rytec Václava Fajt, který je i spoluautorem současných českých bankovek. Pamětní bankovka se bude prodávat za 2990 korun. Dnes ji tvůrci a manžel zpěvačky Štefan Margita představili novinářům.

Redaktor RN 24.08.2023 13:08:00 162x
K ročnímu výročí úmrtí Hany Zagorové vyjde pamětní bankovka

Hodnocení

100%

Pokud to Hanka vidí, má z toho radost. Bankovka je přenádherná, neváhal jsem ani minutu, když mě autorka projektu Jitka Větrovská oslovila, řekl Margita. Bankovku vydá Státní tiskárna cenin ve výroční den zpěvaččina úmrtí 26. srpna. Koupit ji lze na webu www.hankazagorova.cz. Cena, kterou dnes uvedli tvůrci na tiskové konferenci, platí do 30. září, poté se zvýší o 500 korun a od 1. ledna příštího roku má bankovka stát 3990 korun.

Pamětní list v podobě bankovky bude vydán v limitovaném množství 10.000 kusů v sériích H, A, N, K, A po 2000 kusech. Série se lehce odlišují třeba barevností pozadí.

Líci pamětního listu dominuje portrét Hany Zagorové, který je zasažený v růžích. Na přední straně je i symbol desky, který je aplikován horkou ražbou. Na rubu pamětní bankovky je ochranný prvek, a to text z mikropísma, ve kterém jsou vypsány texty z písní Hany Zagorové. Pod UV lampou se na lícové straně odkrývají další motivy, například podpis Hany Zagorové, číslo 75, mikrofon či růže.

Fajt dnes uvedl, že na portrétu pracoval dva týdny. Uvedl, že sám měl zpěvačku rád. Portrét tvořil podle fotografie, ale vtiskl do něj i svůj osobní pohled na ni.

Margita dodal, že k poctě Hany Zagorové vyjde mimo jiné také nová deska, na níž jsou shromážděné všechny její vánoční písně.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.