Zahraniční

Hamás zveřejnil video s izraelsko-americkým rukojmím Goldbergem-Polinem

Redaktor RN 24.04.2024 23:19:00

Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás dnes zveřejnilo nové video s jedním z rukojmích, kterého jeho ozbrojenci unesli 7. října při teroristickém útoku na jižní Izrael. Informovaly o tom tiskové agentury i izraelská média.

Pakt podle vybraných europoslanců zlepší výměnu dat, chybí vracení migrantů

Redaktor RN 24.04.2024 21:46:00

Štrasburk - Schválený migrační pakt migraci do Evropy nezastaví. Zlepší sice screening či sdílení údajů, chybí v něm ale návratová politika vůči neúspěšným žadatelům o azyl. Tu je nutné dál řešit. V debatě ČTK Connect se na tom dnes večer ve Štrasburku shodli vybraní europoslanci. Diskutovalo osm zástupců vládních stran, opozičních hnutí a mimoparlamentní strany. Mluvili také o podobě další pomoci Ukrajině.

Ukrajinské drony poškodily na jihozápadě Ruska ocelárnu, uvádějí média

Redaktor RN 24.04.2024 21:08:00

Kyjev - Ukrajinské drony v noci na dnešek poškodily významnou ocelárnu v Lipecké oblasti na jihozápadě Ruska, tvrdí zdroj agentury Reuters z ukrajinské rozvědky. Škody způsobené v ocelárně by podle tohoto zdroje mohly mít dlouhodobý dopad na chod zařízení.

AP: Kyjev nasadil k útokům proti ruským cílům střely ATACMS dodané tajně z USA

Redaktor RN 24.04.2024 20:17:00

Washington/Kyjev - Ukrajina minulý týden k bombardování vojenského letiště na Ruskem anektovaném Krymu podle agentury AP poprvé použila taktické balistické střely s delším doletem, které jí tajně dodaly Spojené státy. K úderu proti ruským jednotkám je Ukrajinci nasadili také v noci na dnešek, řekli AP nejmenovaní američtí činitelé. Jejich dodávku dnes potvrdil Washington.

Europoslanci odsoudili maďarský zákon o svrchovanosti

Redaktor RN 24.04.2024 19:23:00

Štrasburk - Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, dnes v rezoluci odsoudili poslanci Evropského parlamentu (EP). Poslední usnesení v tomto volebním období, v němž poslanci hodnotili stav demokracie a dodržování hodnot právního státu v Maďarsku, také poukazuje na několik závažných obav, zejména vzhledem k nadcházejícím eurovolbám i předsednictví Maďarska v Radě EU. Podle textu se EP obává, že ...

Obraz Podobizna slečny Lieserové od Klimta se vydražil za 30 milionů eur

Redaktor RN 24.04.2024 18:10:00

Vídeň - Obraz Podobizna slečny Lieserové od Gustava Klimta, který byl dlouhou dobu považován za ztracený, se dnes ve Vídni vydražil za 30 milionů eur (758 milionů Kč). Informuje o tom agentura APA, podle níž se odhadní cena pohybovala mezi 30 a 50 miliony eur (až 1,26 miliardy Kč). I tak dnes aukce jasně překonala dosavadní rakouský rekord.

V prvních letech po vstupu do EU mělo Česko na víc, říká Telička

Redaktor RN 24.04.2024 17:36:00

Štrasburk - V prvních letech po vstupu do Evropské unie mělo Česko na víc, potenciál ale nenaplnilo. V rozhovoru s českými novináři ve Štrasburku to dnes uvedl někdejší hlavní český vyjednavač vstupu do EU Pavel Telička. Ze vstupu do EU se nepodařilo udělat celospolečenské téma k veřejné a politické diskusi, dodal první český eurokomisař, který se v Evropském parlamentu zúčastnil oslav 20. výročí největšího rozšíření EU.

Německý kancléř Scholz střely Taurus Ukrajině neposkytne, zemi ale podpoří

Redaktor RN 24.04.2024 14:25:00

Berlín - Německý kancléř Olaf Scholz ani přes novou americkou podporu Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus Kyjevu neposkytne, společně s britským premiérem Rishim Sunakem dnes ale zemi napadené Ruskem slíbili další zbrojní podporu. Oba šéfové vlád se dnes v Berlíně rovněž shodli na tom, že Evropa musí výrazně investovat do své obrany.

Europoslanci schválili lepší přeshraniční vymáhání pokut za dopravní přestupky

Redaktor RN 24.04.2024 13:37:00

Štrasburk - V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro nebezpečné zahraniční řidiče. Potřebné opatření dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili europoslanci. Hlavním cílem nových pravidel je větší bezpečnost silničního provozu a lepší chování řidičů na silnicích.

Historicky první normu o potírání násilí na ženách odhlasovali europoslanci

Redaktor RN 24.04.2024 13:11:00

Štrasburk - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku podpořili historicky první unijní předpis, který má předcházet násilí vůči ženám, chránit oběti domácího násilí a poskytovat jim lepší pomoc. Novinka rovněž vyzývá k přísnější právní úpravě řešící útoky v on-line prostředí, například posílání nevyžádaných odhalených fotografií nebo zveřejňování soukromých informací o jiné osobě na internetu bez jejího souhlasu.

Europoslanci schválili posílení práv kurýrů či řidičů platforem, jako je Uber

Redaktor RN 24.04.2024 13:06:00

Štrasburk - Lepší pracovní podmínky pro pracovníky digitálních platforem, jako je Uber, dnes schválili poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Cílem směrnice je větší ochrana a posílení postavení lidí, kteří pracují například jako kurýři nebo řidiči na objednávku pomocí aplikací, a obecně větší transparentnost zaměstnání v nových formách práce.

Izraelská média předpovídají, že vpád do Rafáhu přijde velmi brzy

Redaktor RN 24.04.2024 12:45:00

Tel Aviv - Izrael se velmi brzy chystá vyslat vojáky do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde se podle něj nachází poslední bašta radikálního palestinského hnutí Hamás, proti němuž vede od loňského října válku. Píší o tom izraelská média, podle nichž byly zahájeny přípravy k evakuaci civilistů z Rafáhu.

Členství v EU pro nás znamenalo bezpečí i prosperitu, uvedla Metsolaová v EP

Redaktor RN 24.04.2024 11:41:00

Štrasburk - Pro občany Malty členství v EU vždy znamenalo bezpečí, příležitosti i prosperitu, řekla dnes šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která sama z ostrova ve Středozemním moři pochází. Zmínila to při slavnostním zasedání EP, které připomnělo dvacáté výročí největšího rozšíření Evropské unie. Metsolaová prý nikdy nezapomene, jak o půlnoci z 30. dubna na 1. května 2004 v přístavu ve Valettě společně s mnoha dalšími odpočítávala ...

Krah i přes špionážní kauzu zůstává lídrem kandidátky AfD pro eurovolby

Redaktor RN 24.04.2024 10:11:00

Berlín - Europoslanec a lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah i přes obvinění svého asistenta ze špionáže pro Čínu povede tuto pravicově populistickou stranu do červnových voleb do Evropského parlamentu. Sobotního zahájení kampaně se ale nezúčastní. Krah to dnes řekl novinářům v Berlíně po jednání s vedením AfD. Řekl také, že svého asistenta ještě dnes propustí. Asistenta europoslance Kraha zadržela v pondělí německá ...

Blízký východ se ocitl na kraji propasti, varoval Borrell ve Štrasburku

Redaktor RN 24.04.2024 09:46:00

Štrasburk - Blízký východ se po útocích Íránu proti Izraeli ocitl na kraji propasti, uvedl na úvod třetího dne plenárního jednání europarlamentu ve Štrasburku šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Zdá se podle něj ale, že vzájemné údery mezi íránskými a izraelskými silami zatím ani jedna ze stran nevyužila jako odrazový můstek k eskalaci a proto je třeba diplomatické úsilí, které povede k uklidnění situace.

Orbán není proruský, ale promaďarský, říká ředitel mediální školy

Redaktor RN 24.04.2024 09:19:00

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán není proruský, ale striktně promaďarský politik, který s Ruskem nechce kvůli válce na Ukrajině zpřetrhat všechny vazby, protože to není v maďarském zájmu. V rozhovoru s ČTK to řekl Boris Kálnoky, bývalý novinář a nyní ředitel mediální školy institutu Mathias Corvinus Collegium (MCC), jehož financování před lety zajistil parlament ovládaný Orbánovou stranou Fidesz. Válka na Ukrajině je podle Kálnokyho ...

Rusko ostřelovalo Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Redaktor RN 24.04.2024 08:15:00

Kyjev - Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza ...

Belgičanovi soud povolil řídit s alkoholem v krvi, vyrábí si jej jeho tělo

Redaktor RN 24.04.2024 07:12:00

Bruggy (Belgie) - Belgickému řidiči, který dostal od policie dvě pokuty za řízení v opilosti, soud tyto tresty zrušil. Čtyřicetiletý muž z Brugg uspěl s námitkou, že se mu alkohol nedostal do krve pitím piva či destilátů, ale že jej produkuje jeho tělo. Soud uznal, že trpí vzácnou poruchou, se kterou může řídit.

Amnesty International kritizuje v ČR diskriminaci Ukrajinců a zbraně pro Izrael

Redaktor RN 24.04.2024 02:17:00

Berlín - Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala faktická segregace romských dětí ve vzdělávání a zlepšení práv se nedočkaly ani sexuální menšiny. V dnes zveřejněné výroční zprávě to uvádí mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International. Ta Česku rovněž vytýká zastaralý zákon o přístupu k interrupcím a vývoz zbraní do Izraele, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Ruské síly dosáhly na Ukrajině významného postupu, píše The Guardian

Ruské síly dosáhly na Ukrajině významného postupu, píše The Guardian

Redaktor RN 23.04.2024 23:26:00

Kyjev - Ruské invazní síly dosáhly významného postupu v úzkém koridoru na východě Ukrajiny. Napsal to dnes list The Guardian, podle něhož Rusové za deset dní postoupili přibližně o pět kilometrů severozápadně od Avdijivky a údajně v neděli vstoupili do obce Očeretyne. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že Rusové nedávno dosáhli potvrzených zisků v této obci v Doněcké oblasti.