Domácí

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 Hayato Okamura

Redaktor RN 28.02.2024 14:58:00

Praha - Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura. Oznámil to na sociální síti X. Uvedl také, že tak učinil po požadavku občanských demokratů a TOP 09. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ČTK sdělil, že společným cílem stran koalice je, aby společně volby do EP vyhrály a zároveň ...

Soud řeší surovou vraždu ženy na Pardubicku, obžalovaní jsou dcera s partnerem

Redaktor RN 28.02.2024 13:21:00

Pardubice - Pobočka krajského soudu v Pardubicích dnes začala projednávat případ surové vraždy, která se stala v listopadu 2022 v domě v Libišanech na Pardubicku. Muž a jeho partnerka tam podle obžaloby usmrtili sedmdesátiletou matku ženy, a to zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Podle spisu muž seniorku tloukl hlavou o zem, potom ji opakovaně udeřil těžkou skleněnou vázou a nakonec jí způsobil vrtačkou na hlavě několik ran. Tělo mrtvé poté ...

Migrační pakt EU je podle Babiše zrůdná dohoda maskující uprchlické kvóty

Redaktor RN 28.02.2024 11:55:00

Praha - Migrační pakt EU je podle předsedy ANO Andreje Babiše zrůdná dohoda, která maskuje zavedení uprchlických kvót pro unijní země. Vláda Petra Fialy (ODS) jej podle Babiše připravila, ale nakonec nepodpořila jen kvůli strachu o výsledek vládních stran v červnových volbách do Evropského parlamentu. Šéf ANO to dnes řekl v úvodu mimořádné schůze Sněmovny, kterou si vyžádalo jeho opoziční hnutí.

Iniciativa žádá po vládě větší zapojení do pomoci v Gaze i tlak na příměří

Redaktor RN 28.02.2024 11:27:00

Praha - Větší zapojení do mezinárodní pomoci v Gaze a tlak na uzavření příměří žádá po české vládě iniciativa Mluvme o tom, do které se zapojili bývalá ombudsmanka Anna Šabatová a další lidé věnující se problematice lidských práv. Ve výzvě vládě, kterou má ČTK k dispozici, uvádí, že nestačí vyjadřovat záměry, ale je třeba okamžitě jednat a hledat cesty, jak dostat pomoc ke strádajícím civilistům. V opačném případě hrozí humanitární katastrofa, ...

Soud řeší usmrcení dítěte v Mostě a pokus o vraždu, obžalovaný se nepřiznal

Redaktor RN 28.02.2024 11:11:00

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud se začal zabývat konfliktem v Mostě, při kterém zemřelo dítě. Dvaatřicetiletý Michal Pokuta je obžalovaný z pokusu o vraždu, usmrcení z nedbalosti a nebezpečného vyhrožování se zbraní. Řekl, že nesouhlasí s obžalobou z pokusu o vraždu a že je mu to líto, nechtěl podle svých slov nikomu ublížit. Pokutovi, který podle státní zástupkyně napadl nožem muže, jenž měl v tu chvíli v náručí svého syna, hrozí až 20 ...

Pavel v polovině března navštíví Sasko, setká se s předsedou tamní vlády

Redaktor RN 28.02.2024 10:42:00

Praha - Prezident Petr Pavel pojede v pátek 15. března na pracovní cestu do Saska. Setká se s předsedou tamní vlády Michaelem Kretschmerem, společně také zahájí výstavu Poklady svatovítského chrámu v Drážďanech. Na sociální síti X to dnes oznámila Kancelář prezidenta republiky.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii získá kameraman Smutný

Redaktor RN 28.02.2024 08:17:00

Praha - Českého lva za mimořádný přínos kinematografii převezme 9. března kameraman Vladimír Smutný. Spolupracoval mimo jiné na oscarovém snímku Kolja nebo Nabarveném ptáčeti. Jeho jméno je spojováno zejména s režiséry Janem Svěrákem, Václavem Marhoulem, Karlem Kachyňou nebo Jiřím Vejdělkem. Je držitelem osmi Českých lvů, ale i mnoha prestižních mezinárodních ocenění. ČTK o tom dnes za Českou filmovou a televizní akademii (ČFTA) informovala ...

Ostrava chce vybudovat novou halu pro lední sporty

Redaktor RN 28.02.2024 06:00:00

Ostrava - Ostrava by chtěla vybudovat novou halu pro lední sporty. Byla by novým zázemím pro hokejisty HC Vítkovice Ridera i další sportovce. Multifunkční Ostravar aréna otevřená v roce 1986 už totiž není plně vyhovující a její provoz je extrémně drahý. Cílem města je proto postavit menší halu a zároveň provést základní opravu současné arény, která by v budoucnu sloužila především pro kulturní či společenské akce. Novinářům to dnes řekl primátor ...

V Praze se dnes setkají představitelé Parlamentů Česka a Ukrajiny

Redaktor RN 28.02.2024 00:30:00

Praha - Představitelé českých parlamentních komor se dnes odpoledne setkají s předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny, tedy ukrajinského Parlamentu, Ruslanem Stefančukem. Setkání se koná v předvečer jednání zástupců parlamentů zemí Visegrádské skupiny (V4) a Ukrajiny.

Vláda projedná místa na úřadech či modernizaci gripenů

Redaktor RN 28.02.2024 00:05:00

Praha - Úpravu rozpisu služebních a pracovních míst na úřadech od 1. března nebo výběrové řízení na místo státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři dostanou informaci o veřejné zakázce, která se týká modernizace letounů JAS-39 Gripen, zabývat se budou i memorandem o porozumění mezi Třineckými železárnami, vládou a Moravskoslezským krajem.

Poslanci budou schvalovat uzákonění manželství i pro páry stejného pohlaví

Redaktor RN 28.02.2024 00:03:00

Praha - Sněmovna by měla dnes schvalovat poslaneckou novelu o uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro páry stejného pohlaví. K hlasování se vzhledem k omezenému času možná nedostane. Poslance čeká také mimořádné jednání svolané z podnětu opozičního hnutí ANO k migračnímu paktu Evropské unie.

Politologové: Jednání premiérů V4 nepřekvapilo, skupina bude fungovat dál

Redaktor RN 27.02.2024 18:55:00

Praha - Výsledky dnešního jednání premiérů zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebyly překvapivé. Shodli se na tom politologové, které oslovila ČTK. Podle nich se pouze potvrdily body, ve kterých mají státy názorové rozpory, stejně jako ty, které vidí stejně. Očekávají, že V4 bude fungovat dál navzdory neshodám. které se týkají především řešení války na Ukrajině.

Teplotní rekordy dnes padly na 28 místech, v Karviné bylo 18,7°C

Teplotní rekordy dnes padly na 28 místech, v Karviné bylo 18,7°C

Redaktor RN 27.02.2024 18:20:00

Praha - Teplotní rekordy dnes padly na 28 ze 166 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejvíce jich zaznamenali na východě a severovýchodě Česka. Nejtepleji bylo v Karviné, kde naměřili 18,7 stupně Celsia. Na facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplé počasí by mělo vydržet i ve zbytku týdne.

Výstava Pětiletka běsů mapuje dobu po nástupu komunismu v Pardubickém kraji

Redaktor RN 27.02.2024 17:17:00

Pardubice - Příběhy pamětníků první pětiletky v Československu ožívají na putovní venkovní výstavě Pětiletka běsů umístěné na pardubické třídě Míru. Na 20 panelech je představeno období po nástupu komunistického režimu v regionu. Výstava připravená neziskovými organizacemi Post Bellum a Paměť národa se bude v třítýdenním intervalu stěhovat po 11 městech, další zastávkou bude Moravská Třebová.

Zeman se ve své kanceláři sešel s Ficem a Orbánem, Pavel přijal na Hradě Tuska

Redaktor RN 27.02.2024 16:02:00

Praha - Bývalý prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne ve své kanceláři v pražských Dejvicích setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem a s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem, kteří do českého hlavního města přijeli na setkání premiérů visegrádské čtyřky. Zeman uvedl, že setkání se neslo ve velmi přátelském duchu. Zhruba ve stejné době prezident Petr Pavel přijal na nedalekém Pražském hradě polského premiéra Donalda Tuska. Maďarský ...

Jihočeskou univerzitu povede příští čtyři roky Kozák, dnes ho jmenoval prezident

Redaktor RN 27.02.2024 14:48:00

Praha - Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích (JČU) povede příští čtyři roky Pavel Kozák, na návrh akademického senátu ho jmenoval prezident Petr Pavel. Kozáka zvolil akademický senát loni v listopadu, univerzitu povede poprvé. Jeho funkční období je čtyřleté, začne 1. dubna. Kozák ve funkci vystřídá současného rektora Bohumila Jirouška, který školu vedl od dubna roku 2020.

Hnutí ANO podporuje narovnání práv pro páry stejného pohlaví, řekla Schillerová

Redaktor RN 27.02.2024 14:05:00

Praha - Hnutí ANO podporuje narovnání práv pro páry stejného pohlaví, řekla na tiskové konferenci před začátkem jednání Sněmovny předsedkyně klubu Alena Schillerová. Klub podle ní většinově podpoří některé kompromisní pozměňovací návrhy, které tato práva narovnávají. Návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro lidi stejného pohlaví je v dolní komoře před závěrečným schvalováním.

Soud začal projednávat případ muže viněného z vyhrožování politikům

Redaktor RN 27.02.2024 12:51:00

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 začal projednávat případ Jakuba Netíka, který čelí obvinění z vyhrožování ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), dalším politikům nebo také bývalému radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi. Netík vinu odmítl, řekl, že nikomu násilím nevyhrožoval. Žalobkyně pro něj navrhuje podmíněný trest. Hlavní líčení bude pokračovat ve druhé polovině dubna.

Křeček varuje před vznikem jen formální instituce dětského ombudsmana

Redaktor RN 27.02.2024 11:52:00

Brno - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček podporuje záměr vlády zřídit dětského ombudsmana. Varuje ale před vznikem jen formální instituce. Křeček to dnes řekl na tiskové konferenci. V České republice jako jedné z posledních evropských zemí dosud instituce dětského ombudsmana chybí. S jejím zřízením přitom počítá Úmluva o právech dítěte. Novela zákona, která dětského ombudsmana zřizuje, je v přípravě.

Neformální setkání ministrů zahraničí NATO se uskuteční v Praze 30. a 31. května

Neformální setkání ministrů zahraničí NATO se uskuteční v Praze 30. a 31. května

Redaktor RN 27.02.2024 11:49:00

Praha - V Praze se 30. a 31. května uskuteční neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO), informovala česká diplomacie. Setkání je podle ministerstva důležitým připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení aliance. Podle serveru Seznam Zprávy se počítá na akci s rozpočtem 100 milionů korun.