Letní filmovou školu slavnostně zakončila předpremiéra snímku Úsvit

Uherské Hradiště - Letní filmovou školu (LFŠ) v Uherském Hradišti dnes večer v kině Hvězda slavnostně zakončila distribuční předpremiéra snímku Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. Letošní, 49. ročník festivalu začal v pátek 28. července, nabídl přibližně 180 filmů. Filmové projekce jsou připraveny ještě na čtvrtek, kdy přehlídka oficiálně skončí.

Redaktor RN 02.08.2023 20:30:00 149x
Letní filmovou školu slavnostně zakončila předpremiéra snímku Úsvit

Hodnocení

100%

Příběh Úsvitu, jednoho z nejočekávanějších snímků tohoto roku, se odehrává v roce 1937 v podhůří Tater, kde vyrůstá vzorová továrna baťovského typu. Hladký průběh stavby však naruší děsivý nález, po jehož pozadí se rozhodne pátrat těhotná žena ředitele továrny, uvedla mluvčí LFŠ Lenka Horáková.

Ředitelka festivalu Radana Korená při slavnostním zakončení vyzdvihla zájem lidí o jeho návštěvu. Já bych vám ze srdce chtěla moc poděkovat za to, že jste opět na 'filmovku' dojeli, že jste si koupili akreditaci a že jste si to tady užívali spolu s námi. A že jste náš program, naše zázemí, navštěvovali hojně. Protože je to znak toho, že vás 'filmovka' baví, že ji máte rádi a pro nás, jako pro organizátory, tohle je nejvíc, řekla zaplněnému sálu Korená. Příští, jubilejní 50. ročník LFŠ by podle ní měl začít 26. července 2024. Nevyloučila, že by její program mohl být o den či dva delší, než je tomu v posledních letech.

Výroční ceny pořádající Asociace českých filmových klubů letos na festivalu převzali chorvatský režisér Rajko Grlić, český herec Ivan Trojan, filipínský filmař Lav Diaz a slovenský režisér Miloslav Luther. Oceněni byli také Jitka Donátová s Romanem Marčákem z filmového klubu v Pardubicích.

Ve čtvrtek nabídne LFŠ poslední filmové projekce v kině Hvězda. Tradičně to budou snímky, které vybrali Korená a programoví ředitelé festivalu Iva Hejlíčková a Jan Jílek. Jako bonus chystají organizátoři i projekce snímků, o které byl v minulých dnech mimořádný zájem. Ve Sportovní hale zájemci uvidí blok krátkých filmů soutěžících o Evropskou filmovou cenu, experimentální rusko-belgický film Pohádka režiséra Alexandra Sokurova a černou komedii Ženy na pokraji nervového zhroucení slavného španělského filmaře Pedra Almodóvara. Do soboty bude promítat české a slovenské novinky letní kino na Masarykově náměstí.

Diváci na přehlídce již několik let vybírají snímek, který AČFK uvede do kin. Tentokrát to bude španělský film Mamacruz, který ovládl letošní ročník sekce LFŠ uvádí. Vítězem je film, který nám říká, že sexualitu a erotiku můžeme objevit v jakémkoliv věku, řekl Jílek. Ústřední postavou vtipného dramatu je sedmdesátiletá katolička žijící v rigidní španělské společnosti, která znovuobjevuje vlastní tělo poté, co se na internetu omylem prokliká k pornu. Diváci měli na výběr ještě dánské psychologické drama Kodaň neexistuje a izraelské koprodukční drama Delegace.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.