Předseda lidovců Marek Výborný míní, že před Lvem XIV. stojí výzvy a úkoly jak v čele církve, tak i jako celosvětové společenské a politické autority. Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) zmínil v reakci na zvolení prvního amerického papeže v historii paralelu se současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V časech, kdy Amerika balancuje na hraně rozdělení a stínu Trumpovy politiky, přichází z jejího srdce hlas, který může spojovat. Naděje tentokrát nepřichází z Bílého domu, ale z Říma, podotkl. Lev XIV. podle něj právě změnil dějiny.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vyjádřil přání, aby součástí poselství církve zůstala péče o náš společný domov. Nový papež Lev XIV. měl k těmto postojům dlouhodobě blízko. Potřebujeme lídry, kteří budou spojovat duchovní rozměr s odpovědností za svět, který sdílíme. Věřím, že tuto naději naplní a naváže na odkaz, který přesahuje hranice víry i kontinentů, uvedl na síti X.
Přeji hodně boží moudrosti a věřím, že pontifikát Lva XIV. přinese naději a inspiraci pro věřící i nevěřící, reagoval ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09).
V čele katolické církve dnes stanul kardinál Robert Prevost. Kardinálové ho zvolili při druhém dni konkláve. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let. Pontifik původem z Argentiny předtím vedl katolickou církev 12 let.