Migrační pakt EU je podle Babiše zrůdná dohoda maskující uprchlické kvóty

Praha - Migrační pakt EU je podle předsedy ANO Andreje Babiše zrůdná dohoda, která maskuje zavedení uprchlických kvót pro unijní země. Vláda Petra Fialy (ODS) jej podle Babiše připravila, ale nakonec nepodpořila jen kvůli strachu o výsledek vládních stran v červnových volbách do Evropského parlamentu. Šéf ANO to dnes řekl v úvodu mimořádné schůze Sněmovny, kterou si vyžádalo jeho opoziční hnutí.

Redaktor RN 28.02.2024 11:55:00 4x
Migrační pakt EU je podle Babiše zrůdná dohoda maskující uprchlické kvóty

Hodnocení

100%

Pakt podle předsedy ANO umožní přerozdělování ilegálních migrantů z Asie a Afriky s odlišnou mentalitou a kulturou, neboť je šílenou a zrůdnou dohodou postavenou na povinné solidaritě, což není nic jiného než zamaskované uprchlické kvóty a výpalné za migranty. Fiala plní všechny promigrační a ekofanatické úkoly, které v Bruselu dostane, prohlásil Babiš ve zhruba půlhodinovém projevu v rámci přednostního řečnického práva.

Sněmovna se k vlastnímu projednávání paktu pravděpodobně nedostane, neboť vládní koalice nepodpoří schválení programu schůze. Vystoupit tak budou moci jen řečníci s přednostním právem, čehož chtějí využít nejen zástupci opozice, ale také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Sněmovna by podle její místopředsedkyně a lídryně ANO pro eurovolby Kláry Dostálové měla důrazně vyzvat vládu, aby učinila kroky k nepřijetí paktu v Evropském parlamentu, který by měl o dohodě rozhodovat v dubnu. Česko se stalo jedinou zemí visegrádské skupiny, která se po mnoha letech odporu migračním kvótám podvolila, řekla Dostálová.

Podle místopředsedy Sněmovny a stínového premiéra ANO Karla Havlíčka si míru solidárnosti musí určovat jednotlivé země samy. Jakýkoli diktát jakkoli šikovně skrytý za vyšší řešení spolehlivě skončí katastrofou, míní Havlíček. Evropa podle něj nezvládá vedle klimatické nebo energetické politiky ani migrační politiku.

Na kompromisní podobě migračního paktu se 8. února dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí EU, čeští zástupci se hlasování zdrželi. Podle zástupců vlády jsou reformní kroky méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zvyšuje se také administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici Evropské unie.

Babiš to dnes označil za zástupné argumenty. Podle předsedy ANO je jedinou hmatatelnou změnou v porovnání s návrhem, na kterém se vláda podílela, zřízení evropského koordinátora pro solidaritu.

Výsledná verze podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra zásadně omezuje možnost prodloužení zadržování nelegálních migrantů na vnější hranici nad 12 týdnů. Původní možnost snadnějšího prodloužení měla řešit například situace, kdy zdrojové země odmítají efektivní spolupráci při identifikaci a přebírání migrantů. Celkově se podle vnitra také ztížily možnosti detence migrantů na vnějších hranicích EU, což může vést k pokračování sekundárních pohybů z hraničních států dál do členských zemí EU.

Migrační pakt EU podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury přinese do budoucna zničení České republiky. Vládní koalice jeho dojednáním zradila zájmy českých občanů, ti by o přijetí migračního paktu měli měli rozhodovat v referendu, uvedl dnes Okamura v úvodu mimořádné schůze Sněmovny.

Migrační pakt je zničení České republiky do budoucna. Nebude se možné z něj vykoupit, prohlásil šéf SPD. K migračnímu paktu i k samotnému členství ČR v EU by se podle něho měli vyjádřit obyvatelé v referendu. Česko ale pravidla obecného referenda uzákoněna nemá, neboť parlamentní strany se na jeho parametrech nedohodly. Jediné celostátní referendum se v ČR konalo na základě jednorázového zákona v červnu 2003 a lidé se v něm vyslovili pro vstup do EU.

Migrační pakt je podle šéfa SPD otevřená pozvánka pro nelegální migranty z afrických a islámských zemí do EU. My tady nechceme žádné nelegální migranty, uvedl Okamura. Vinil vládu z toho, že zavádí toleranci nelegálního jednání. Pětikoalice opět zbaběle zradila zájmy českých občanů, dodal. Sněmovna by podle něj měla zavázat vládu k tomu, aby při všech jednání odmítla migrační pakt a spolu se státy, které tuto dohodu nepodporují, iniciovala jednání o jeho definitivním zrušení.

Svou zhruba dvouhodinou promluvu prokládal Okamura kritikou vládní koalice a výpady vůči jejím představitelům a zároveň si stěžoval na to, že musel ze strany koalice čelit urážkám. Nešetřil ani konkurenty z ANO a závěr projevu využil k propagaci kandidátky a programu svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu.

Okamura vystoupil v rámci přednostního řečnického práva po projevech čtyř zástupců ANO. Sněmovna se kvůli tomu ani po čtyřech hodinách nedostala ke schvalování programu schůze, které je podmínkou pro to, aby mohli vystoupit i řadoví poslanci a případně přijmout nějaké stanovisko. Vládní koalice už oznámila, že schválení programu nepodpoří. S přednostním řečnickým právem chce vystoupit také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

 

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.