Síť Českých center tvoří 28 zahraničních poboček určených k propagaci ČR. V tuto chvíli se potřebujeme soustředit na to, abychom ta nově vzniklá Česká centra plně ustavili a spustili jejich plnohodnotný provoz. Mluvím především o Bělehradu a Tchaj-peji, řekl Lipavský. Podle Pánek Jurkové je síť v současnosti adekvátní ambicím a velikosti veřejné diplomacie státu velikosti Česka.
Pánek Jurková vnímá jako svůj zásadní úkol posilovat prostřednictvím veřejné diplomacie dobré jméno Česka ve světě. Budeme v Českých centrech vnášet do mezinárodní debaty hodnotová stanoviska, klást důraz na princip udržitelnosti včetně ekologické. Chceme Česko v zahraničí prezentovat jako zemi mimořádného kulturního dědictví, která ale žije v současnosti a je aktivním členem mezinárodního společenství, uvedla. Poznamenala, že musí jít o transparentní instituce, které s veřejnými prostředky nakládají efektivně.
Česká centra jsou výkladní skříní naší veřejné diplomacie a pod správným vedením patří i k silným nástrojům české zahraniční politiky, řekl Lipavský. Centra jsou podle něj důležitým místem setkávání, vzdělávání a kulturní výměny, jejich akce a projekty posilují vztahy s ostatními zeměmi a podporují dialog mezi kulturami.
Jedním z úkolů nové generální ředitelky podle šéfa diplomacie bude zajistit ve spolupráci s generálním komisařem Ondřejem Soškou úspěšnou účast Česka na světové výstavě Expo 2025 v Ósace.
Od roku 2018 dosud byl generálním ředitelem Ondřej Černý, někdejší ředitel Národního divadla. Lipavský mu poděkoval za jeho práci i při řešení složité agendy, například Českého domu v Moskvě.
Kulturní diplomatka Pánek Jurková vystudovala mezinárodní vztahy a antropologii na Univerzitě Karlově a na Amsterodamské univerzitě. Pracovala také jako vedoucí kulturního oddělení izraelského velvyslanectví, České centrum v Belgii vedla od roku 2017. Pracovala mimo jiné na přípravě i realizaci oficiálního kulturního programu českého předsednictví v Radě Evropské unie v loňském roce.