V meziročním srovnání byl podíl dluhopisů, který drželi ke konci letošního pololetí zahraniční investoři, o 0,71 procentního bodu nižší. Jejich objem se ale zvýšil o 11,1 procenta. Nejvyšší hodnoty v červnu souvisí s tím, že objem vydaných státních dluhopisů dosáhl v červnu nového maxima a byl o zhruba 260 miliard korun vyšší než na konci loňského roku, sdělil ČTK hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Za zvýšeným zájmem investorů za zahraničí je také skutečnost, že ČR byla v roce 2017 zařazena do indexu J. P. Morgan rozvíjejících se zemí, což vedlo k nákupu tuzemských dluhopisů ze strany zahraničních investorů, kteří využívají daný index. Nedávno se váha tuzemské ekonomiky v indexu zvyšovala, což dále bude zájem investorů zvyšovat, uvedl Seidler.
Upozornil také, že vysoký podíl zahraničních držitelů státních dluhopisů může představovat riziko v časech tržní nejistoty, kdy tito investoři mohou začít ve velkém dluhopisy prodávat. To by vedlo k oslabení koruny či ke skokovému zvýšení výnosu dluhopisů a tím ke zdražení financování státního dluhu.
Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů na vydaných českých dluhopisech byl 51,35 procenta v září 2017. Za růstem podílu zahraničních investorů tehdy byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Od konce roku 2021 se podíl dluhopisů v držení zahraničních investorů pohybuje pod 30 procenty.
Do konce letošního roku jsou splatné státní dluhopisy v hodnotě 62,8 miliardy korun, vyplývá z aktuálních údajů ministerstva financí. Stát splatné dluhopisy nahrazuje emisí nových. V letošním roce chce ministerstvo financí podle Strategie financování a řízení státního dluhu nabídnout na trh krátkodobé a střednědobé dluhopisy za 400 až 500 miliard korun. V prvním pololetí vydalo ministerstvo financí státní dluhopisy v nominální hodnotě 279,4 miliardy korun.
Zdroj: Ministerstvo financí