Opět potvrzujeme trend využívání přírodních a obnovitelných materiálů, zejména dřeva, které v České republice umíme vypěstovat i kvalitně zpracovat, což ostatně potvrzuje i nedávno přijatá Surovinová politika pro dřevo, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Aktuálně se v Česku staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů v ČR 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent. Změnit to má surovinová politika pro dřevo, Výborný už dříve řekl, že jejím cílem je zvýšit využívání a zpracování dřeva v České republice. Ročně se v ČR vytěží 14 až 15 milionů metrů krychlových dřeva, podle Výborného ale až 30 procent připadá na export a v zahraničí se také často zpracovává. Surovinová politika počítá s tím, že bude povinné u všech rekonstrukcí a realizací nových staveb uplatňovat minimální podíl dřeva nebo jiných obnovitelných materiálů ve výši 20 procent. Dřevostavby by tak měly do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených obytných budov v Česku.
V poslední době se objevovaly názory, zda bude reálné pavilon pro Expo v Ósace v termínu postavit. Můžu veřejnost utvrdit, že vše se stihne včas, řekl Výborný. Doplnil, že část materiálu už nyní putuje do Ósaky.
Dřevo na výstavbu dodaly Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR a Krkonošský národní park. Pavilon vznikne přibližně z 1500 krychlových metrů stromů. Český pavilon vidím jako symbol cesty naší modernizace, otevřenosti světu a udržitelnosti vyjádřený v kombinaci moderních technologií s domácí tradicí, tedy klasickým stavebním materiálem, kterým je dřevo. Domy ze dřeva mají celou řadu výhod, využívají místní materiál, jejich výstavba je rychlejší a pomáhají ukládat uhlík, který se tak nedostane do ovzduší. Proto chceme dřevo více podporovat, a to nejen jako materiál pro rodinné domy, ale i pro větší, několikapatrové budovy, jak ukazuje právě český národní pavilon pro Expo 2025, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).