Ceny starších nemovitostí v 2. čtvrtletí rostly, zlevnily jen na Moravě

Praha - Ceny starších nemovitostí ve druhém čtvrtletí v Česku po roce propadu opět rostly. Připlatit si tak nyní musí zájemci o bydlení v Praze a ve Středočeském kraji. Důvodem je vyšší poptávka po nemovitostech, kterou podpořil mimo jiné obnovený zájem o hypotéky a slabá nabídka na trhu. Naopak klesají ceny bytů na jižní Moravě, protože lidé zde dávají tradičně přednost rodinným domům. Zároveň se v celé zemi zvedla průměrná cena nájemného, které by mělo narůstat i v dalších měsících. Vyplývá to z analýzy realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů, tedy realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.

Redaktor RN 20.07.2023 11:35:00 0x
Ceny starších nemovitostí v 2. čtvrtletí rostly, zlevnily jen na Moravě

Hodnocení

100%

Průměrná cena za metr čtvereční bytu na sekundárním trhu v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku činila podle analýzy 86.813 korun, tedy mezičtvrtletně o téměř 4500 korun více. V českých domech se mezi čtvrtletími cena za metr čtvereční zvedla o téměř 3500 korun. Cena pronajatého metru čtverečního v rezidenční nemovitosti narostla o pět korun.

Klesající ceny a jarní výprodeje přilákaly nejen domácnosti, ale i institucionální investory, kteří začali nakupovat i prodávat. Na druhou stranu není možné přehlížet rozevírající se nůžky mezi dobrými nemovitostmi a těmi ostatními, které naopak nepřestávají ztrácet hodnotu,“ řekl Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS a Bezrealitky.

Průměrná cena za metr čtvereční pražského bytu tzv. z druhé ruky opět přesáhl hodnotu 117.000 korun, přestože v prvním čtvrtletí letošního roku byla jeho průměrná hodnota o čtyři tisíce nižší. Podle Meyera je momentálně jasné, že cena starších pražských bytů dál poroste. Nabídka je stále nižší než poptávka a lidé si jsou podle něj ochotni více připlatit. Několikátý kvartál v řadě se ukazuje, že majitelé raději prodej pozdrží, než aby přistoupili na aktuální ceny. Z mého pohledu se tak do konce roku můžeme dostat v nabídkových cenách pražských secondhandových bytů k hranici 125.000 korun za metr čtvereční, tedy zhruba na úroveň pražské novostavby v roce 2021,“ dodal Meyer.

Ve Středočeském kraji rostou ceny nemovitostí také kvůli stále silnější vazbě mezi hlavním městem a takzvaným metropolitním prstencem, do kterého spadají města jako Kladno, Beroun, Benešov, Příbram, Kolín, Mladá Boleslav nebo Mělník. Nízká rozmanitost nabízených nemovitostí a rostoucí ceny v Praze dělají ze středních Čech pro Pražany atraktivní lokalitu. U rodinných domů se ceny zvýšily na téměř 65.000 korun za metr čtvereční a u bytů na zhruba 80.000 korun za metr čtvereční. Poptávka byla především po rekonstruovaných panelákových bytech. Posílil i segment městských činžáků, které se po rekonstrukcích staly pro zájemce vyhledávanějšími.

V Jihomoravském kraji se začátkem léta starší byt průměrně prodával za zhruba 80.500 korun za metr čtvereční, což je o přibližně 15 procent méně než před rokem touto dobou a o 1000 korun méně než v letošním prvním kvartálu. Jihomoravané totiž dávají tradičně přednost rodinným domům. Podle Meyera se však v případě Brna dá očekávat, že ceny bytů se ještě do konce roku opět obrátí k růstu, přestože nebude zřejmě tak prudký jako v jiných regionech.

V Praze se nájemné ustálilo těsně pod hranicí 340 korun za metr čtvereční, ve Středočeském kraji pak mezičtvrtletně vzrostlo o deset korun na 248 korun na metr čtvereční. Naopak v Brně a obecně Jihomoravském kraji zaznamenaly statistiky po jarním propadu stagnaci. Podle analýzy se ale celkově růst pohybuje hluboko pod inflací, což reflektuje nejen slábnoucí kupní sílu obyvatel, ale také ustálení poptávky.

Ceny za metr čtvereční v druhém čtvrtletí 2023

Zdroj: European Housing Services

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.