Big Mac index: Česká koruna byla v červenci podhodnocená k dolaru o 13 procent

Praha - Česká koruna byla podle indexu Big Mac ke konci letošního července podhodnocená vůči dolaru téměř o 13 procent. V USA stál jeden Big Mac 5,58 dolaru, zatímco v Česku 105 Kč. Směnný kurz by tak měl být kolem 18,80 Kč/USD. Aktuální kurz je však kolem 22 Kč za dolar. ČTK to s poukazem na data indexu řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Redaktor RN 07.08.2023 14:40:00 1x
Big Mac index: Česká koruna byla v červenci podhodnocená k dolaru o 13 procent

Hodnocení

100%

Loni v létě byla podle žebříčku česká koruna vůči dolaru podhodnocena téměř o 23 procent, od té doby začala výrazně posilovat, zatímco dolar oslaboval. Zajímavé je také srovnání z pohledu inflace. V ČR Big Mac meziročně zdražil o 10,5 procenta, v USA o 8,3 procenta. Červnová meziroční inflace v ČR přitom dosáhla 9,7 procenta, v USA tří procent.

Polský zlotý je vůči dolaru podhodnocen o 10,7 procenta a maďarský forint o 28,5 procenta. U zlotého jde o výrazné posílení, ještě na konci ledna byl vůči dolaru podhodnocen téměř o 24 procent. Polská měna byla podobně jako česká pro spekulanty atraktivní díky vysokým úrokovým sazbám. Extrémně podhodnocený je stále japonský jen (o více než 43 procent), což souvisí se stále extrémně uvolněnými měnovými podmínkami na japonském trhu.

Nejvíce nadhodhocený je stejně jako na konci ledna švýcarský frank, oa to 38 procent. Druhá je norská koruna, která je vůči USD nadhodnocena o 24 procenta. Třetí je uruguayské peso (o 23 procent). Dále následují argentinské peso (nadhodnoceno o 7,4 procenta), švédská (o 2,8 procenta) a dánská koruna (o 1,3 procenta).

Zajímavý je podle Lajska také pohled na euro, které bylo loni dokonce několik týdnů pod hranicí parity, tedy ve stavu, kdy byl dolar silnější než euro. Aktuálně se kurz pohybuje kolem 1,10 USD za euro, společná evropská měna je tak podle indexu nadhodnocena o 4,3 procenta. Ve srovnání s lednem jde o výrazný rozdíl. Tehdy bylo euro podhodnoceno vůči dolaru o 1,5 procenta.

Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn. Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu. Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně, v lednu a červenci.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.