Je to podle mě jedna z nejzásadnějších analýz, které Václav Havel napsal, řekl Schovánek. Patří podle něj také mezi základní dokumenty československého disentu. Havel v listu podle Schovánka naprosto brilantně analyzuje situaci, ve které se společnost nacházela po šesti letech od zahájení tzv. normalizace. Popisuje ponížení lidí v komunistické společnosti, strach či pokrytectví.
Václav Havel tento dopis koncipoval jako otevřený, a proto nebyl poslán pouze Gustávu Husákovi, ale i tiskovým agenturám DPA, Reuters a AFP, které měly v Československu oficiální zastoupení, a dopisovateli Bavorského rozhlasu v Praze, uvedl Schovánek. Dokument je podle něj dobře známý, informovaly o něm rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Vycházel také v exilových časopisech.
Originál dopisu zabavila podle Schovánka tajná policie v lednu 1977 při domovní prohlídce u bývalého disidenta. Stal se součástí vyšetřovacího spisu. Kromě odpovědi sekretariátu generálního tajemníka je v něm i následná dvoustránková Havlova odpověď, ve které se brání nařčení ústředního výboru. Dokument je možné na stránkách stáhnout, další s listem spojené spisy lze nalézt v elektronické badatelně archivu.
My jsme se snažili tu výstavu zkoncipovat tak, aby byla výukovým materiálem pro studenty od střední školy výš, doplnil Schovánek.
Archiv bezpečnostních složek spravuje 755 archivních fondů a sbírek z doby nacismu a z období komunistické totalitní moci. Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislava Kudrny je v něm téměř 21 kilometrů spisů. V roce 2024 navštívilo badatelny ABS 1226 badatelů.
V digitálním archivu (eBadatelna) je zaregistrováno přes 3100 badatelů a veřejnost má k dispozici přes deset milionů skenů.