Jsem připraven se o tom bavit. Je logické, že budeme od 1. ledna příštího roku realizovat zvýšení tarifů. Předpokládám, že takové nařízení by vláda měla schválit někdy v průběhu září a října. Tu debatu povedeme napříč resorty i se sociálními partnery, řekl Jurečka.
Ministerstvo vnitra požaduje v příštích letech navyšování tarifů bezpečnostních složek každý rok o pět procent, dokud nebudou o 25 procent vyšší než u ostatních. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dřív mluvil o přidání v průměru o 4000 korun, z toho je 3200 korun stabilizační příplatek a 800 korun odměny. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) navrhuje zvýšit příspěvek na bydlení pro vojáky o 3000 až 3900 korun měsíčně. Před nedávnem uvedla, že by se měsíční plat vojáků měl zvýšit minimálně o 8300 korun hrubého. Řekla, že doufá v to, že se navýšení podaří schválit k začátku letošního července.
Jurečka nevidí problém v tom, aby dostali odměnu zaměstnanci za mimořádné nasazení například v souvislosti se slintavkou a kulhavkou. Ale mluvit o tom, že teď uděláme nějaké zvýšení tarifů jen pro část lidí, kteří slouží ve veřejné správě, je za mě nesystémové, řekl Jurečka. Dodal, že jako ministr práce musí brát ohled i na pracovníky ostatních sektorů, tedy kultury, školství, sociálních služeb či zdravotnictví. Mělo by to být vyvážené, aby debata nebyla jen vůči jedné skupině, ale komplexně, podotkl ministr.
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) nepředpokládá, že by o případném přidání bezpečnostním silám kabinet dnes rozhodl. Jednání vedou resorty vnitra, obrany, spravedlnosti a financí i podle šéfa vládních lidovců a ministra zemědělství Marka Výborného. Uvidíme, jak jsou kolegové domluveni. Předpokládám, že dostaneme nějakou informaci, jak se ta jednání vyvíjí. Jestli budeme rozhodovat tento, nebo příští týden, to je věc druhá, řekl Výborný.
O možném navýšení tarifů bude vláda jednat i s odbory. Návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž budou také výdaje na platy, musí kabinet předat Sněmovně do konce září. Začátkem října čekají Česko sněmovní volby.
ČMKOS záměr vlády zvednout od ledna platy uvítala. Stěžuje si ale na to, že kabinet vyjednávání odkládá. Podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly vláda hraje o hlasy, dnešní Jurečkovo ohlášení lednového přidání označil za předvolební marketing. Centrála uvedla, že pro příští rok bude pro pracovníky veřejného sektoru požadovat růst reálných příjmů nejméně o sedm až osm procent, nominálně tedy zhruba o devět až deset procent.
Platy ve veřejném sektoru se upravily naposledy od ledna. Učitelům vzrostly tarify o sedm procent, ostatním zaměstnancům státu a veřejných služeb o 1400 korun.