Ve dvorském safari parku se vylíhlo poprvé mládě sokolíka afrického

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se poprvé v jeho historii vylíhlo mládě vzácného dravého ptáka sokolíka afrického. Po vylíhnutí vážilo pouhých pět gramů. Sokolík africký je nejmenší dravý pták Afriky, v dospělosti váží maximálně do 80 gramů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí safari parku Michal Šťastný. Safari Park Dvůr Králové se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců či žiraf.

Redaktor RN 03.08.2023 10:25:00 0x
Ve dvorském safari parku se vylíhlo poprvé mládě sokolíka afrického

Hodnocení

100%

V líhni safari parku zaznamenali odborníci zcela mimořádný úspěch. Vylíhlo se tu první mládě dravého ptáka sokolíka afrického v historii safari parku a dle dostupných údajů i v českých a slovenských zoo, uvedl Šťastný.

Sokolík africký je v dospělosti sice zdatný lovec, váhou ale nepřekoná ani larvy největšího afrického brouka, goliáše obrovského.

Mládě je v líhni v péči chovatelů, dobře přijímá nabízenou potravu a zatím zdárně roste. Zcela jistě ale zatím nemá malý sokolík vyhráno, řekl zoolog Michal Podhrázský.

Kritické období má podle něj mládě stále před sebou. V tuto chvíli ho chovatelé krmí každé dvě hodiny, a to od šesti ráno do deseti večer. Mládě dostává kousky myších holátek. Ta se objevují i v jídelníčku dospělých, uvedl Podhrázský.

Mládě je v současnosti ve speciálním odchovném boxu v odchovně Ptačího světa. Dospělí sokolíci, které safari park získal na jaře 2022, jsou v zázemí. Počítáme s tím, že odchovy posléze zamíří do expozice. Nejprve si ale musíme osvojit metody chovu a odchovu tak, abychom neriskovali, že o tento vzácně chovaný a choulostivý taxon přijdeme, nebo se nebude rozmnožovat, uvedl Podhrázský. Protože první snůšku rodičovský pár rozbil, pomohli nyní odborníci.

Zajímavostí sokolíků afrických jsou podle zoologů vedle miniaturních rozměrů a půvabného vzezření i hnízdění a sociální život těchto dravých ptáků. Obvykle využívají obrovitých hnízdních struktur pospolitých snovačů. Jedno nebo více prázdných hnízd obsadí a sami tam vychovávají mladé, uvedl Podhrázský.

V obležení ostražitých snovačů (druhu ptáků) jsou sokolíci v mnohem větším bezpečí a nemusejí plýtvat energií na stavbu hnízda. Takovým způsobem nezřídka žije ve volné přírodě i více sokolíků najednou, přičemž se dosud ne zcela dobře popsaným způsobem doplňují v péči o mladé, uvedla dvorská zoo.

Chovu sokolíků afrických se věnuje hrstka zoologických zahrad, v zařízeních sdružených ve světové databázi ZIMS žije jen přes 80 jedinců. V Česku je safari park jediný. V evropských zoo se loni sokolík vylíhl pouze ve specializovaném ptačím parku Walsrode v Německu. Na celém světě evidují zahrady loni šest mláďat, uvedl Šťastný.

Sokolík africký loví hmyz, ještěry i drobné hlodavce. Při hnízdění v koloniích pospolitých snovačů sokolíci občas loví také mláďata těchto svých spolubydlících. Vyskytuje se na východě Afriky, další populace obývají jihozápad kontinentu. V přírodě není vážně ohrožen.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.