V líhni safari parku zaznamenali odborníci zcela mimořádný úspěch. Vylíhlo se tu první mládě dravého ptáka sokolíka afrického v historii safari parku a dle dostupných údajů i v českých a slovenských zoo, uvedl Šťastný.
Sokolík africký je v dospělosti sice zdatný lovec, váhou ale nepřekoná ani larvy největšího afrického brouka, goliáše obrovského.
Mládě je v líhni v péči chovatelů, dobře přijímá nabízenou potravu a zatím zdárně roste. Zcela jistě ale zatím nemá malý sokolík vyhráno, řekl zoolog Michal Podhrázský.
Kritické období má podle něj mládě stále před sebou. V tuto chvíli ho chovatelé krmí každé dvě hodiny, a to od šesti ráno do deseti večer. Mládě dostává kousky myších holátek. Ta se objevují i v jídelníčku dospělých, uvedl Podhrázský.
Mládě je v současnosti ve speciálním odchovném boxu v odchovně Ptačího světa. Dospělí sokolíci, které safari park získal na jaře 2022, jsou v zázemí. Počítáme s tím, že odchovy posléze zamíří do expozice. Nejprve si ale musíme osvojit metody chovu a odchovu tak, abychom neriskovali, že o tento vzácně chovaný a choulostivý taxon přijdeme, nebo se nebude rozmnožovat, uvedl Podhrázský. Protože první snůšku rodičovský pár rozbil, pomohli nyní odborníci.
Zajímavostí sokolíků afrických jsou podle zoologů vedle miniaturních rozměrů a půvabného vzezření i hnízdění a sociální život těchto dravých ptáků. Obvykle využívají obrovitých hnízdních struktur pospolitých snovačů. Jedno nebo více prázdných hnízd obsadí a sami tam vychovávají mladé, uvedl Podhrázský.
V obležení ostražitých snovačů (druhu ptáků) jsou sokolíci v mnohem větším bezpečí a nemusejí plýtvat energií na stavbu hnízda. Takovým způsobem nezřídka žije ve volné přírodě i více sokolíků najednou, přičemž se dosud ne zcela dobře popsaným způsobem doplňují v péči o mladé, uvedla dvorská zoo.
Chovu sokolíků afrických se věnuje hrstka zoologických zahrad, v zařízeních sdružených ve světové databázi ZIMS žije jen přes 80 jedinců. V Česku je safari park jediný. V evropských zoo se loni sokolík vylíhl pouze ve specializovaném ptačím parku Walsrode v Německu. Na celém světě evidují zahrady loni šest mláďat, uvedl Šťastný.
Sokolík africký loví hmyz, ještěry i drobné hlodavce. Při hnízdění v koloniích pospolitých snovačů sokolíci občas loví také mláďata těchto svých spolubydlících. Vyskytuje se na východě Afriky, další populace obývají jihozápad kontinentu. V přírodě není vážně ohrožen.