Soud opět uložil Vrabelovi za šíření poplašné zprávy podmíněný trest

Praha - Soud dnes opět uložil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Vrabel vinu od počátku odmítá, dnes se jednání neúčastnil.

Redaktor RN 03.08.2023 09:51:00 0x
Soud opět uložil Vrabelovi za šíření poplašné zprávy podmíněný trest

Hodnocení

100%

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže čtyřměsíční podmínkou už v dubnu. Odvolací senát však verdikt zrušil a uložil soudu lépe prokázat, že je Vrabelův výrok opravdu nepravdivý, že muž nejednal z nedbalosti a že bylo jeho jednání opravdu natolik škodlivé, aby mohl být odsouzen za trestný čin.

Demokracie má své ústavní limity. Demokracie neznamená, že si každý může říkat, co chce, prohlásil Svrček. Podle něj je výrok o tom, že chce Česko prakticky začít třetí světovou válku, očividný nesmysl. Kvůli námitkám odvolacího senátu však položil dotazy na úřad vlády a ministerstvo obrany, zda měla ČR v plánu na Rusko útočit jadernými zbraněmi.

Vrabel podle Svrčka jednal bezpochyby úmyslně. Potřeboval získat posluchače, šokovat je a vyvolat rozruch. Podle názoru soudu však v tomto případě zašel za hranici, uvedl soudce. Příznivci pak podle Svrčka Vrabelovi věří a naslouchají mu.

Muž se podle vyjádření svého advokáta Radka Suchého proti verdiktu odvolá. Rozum mi to nebere. Rozsudek považuji za absurdní, řekl právník novinářům. Svrček se podle něj vůbec neřídil pokyny odvolacího soudu. Státní zástupkyně Katarína Kandová si ponechala lhůtu na případné odvolání.

Vrabel podle obžaloby loni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace podle ní rozhodně mohla vyvolat poplach u lidí, kteří ho na sociálních sítích sledují.

Vrabel obvinění u soudu odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici. Vrabel také uváděl, že byly jeho výroky vytržené z kontextu. Tvrdil, že nechtěl nikoho děsit ani nikomu způsobit újmu. Chtěl naopak lidi ochránit.

Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil v únoru konkurz na Vrabelův majetek. Už v lednu zrušil Vrabelovo oddlužení. Vrabel považuje soud za politický proces. Dluží 2,7 milionu korun. Za 17 měsíců oddlužení splatil 14.500 Kč, tedy 0,5 procenta z dlužné sumy. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády. Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí. Vrabelův advokát Suchý už dřív uvedl, že Vrabel nikdy nepoužil pro sebe nic z peněz poslaných na demonstrace.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.