Pošta začala prodávat známku s Pavlem, v její hlavní budově byla fronta

Praha - Česká pošta dnes začala prodávat známky s portrétem prezidenta Petra Pavla. V její hlavní budově v Jindřišské ulici v Praze se vytvořila fronta. Zájem o známku tam měli hlavně filatelisté. Na jiných pražských pobočkách podle zjištění ČTK takový zájem o známky nebyl a v několika případech poštovní pobočky neměly známky ani k dispozici.

Redaktor RN 07.06.2023 12:06:00 1x
Pošta začala prodávat známku s Pavlem, v její hlavní budově byla fronta

Hodnocení

100%

Některým z oslovených sběratelů, kteří stáli ve frontě na hlavní poště, připadá vizuál známky nedokonalý. Známky předchozích prezidentů podle nich byly totiž ryté a měly vroubkovaný rám, o který známka s podobiznou Pavla přijde po odlepení z archu. Známky podle filatelistů nebudou mít v budoucnu větší cenu, nejde tedy o finanční investici. Pro kompletní sbírku prezidentských známek je ale třeba mít i Pavla, řekli ČTK. K odesílání dopisů ji nikdo z nich neplánuje používat.

Na poště lze koupit známku jen v aršících po deseti, nikoliv samostatně. Sběratelé oslovení v hlavní poště si je objednali dopředu a dnes je přišli vyzvednout.

Další pražské pobočky České pošty takový zájem o novou známku nezaznamenaly. Například pobočka na Karlínském náměstí známky ani neobjednala, bude totiž k 1. červenci zrušena, a nedoplňuje tedy nový sortiment. V pobočce v obchodním domě Florentium známky k dispozici sice jsou, ale nebyl o ně zjevný zájem.

Známky se prodávají v deseti barvách, které se vážou k nějakému místu, události nebo věci, které souvisí s českou kulturou a historií, a cena jedné známky je podle aktuálního ceníku České pošty 23 korun. Nominální hodnota je na známce zastoupena symbolem 'B'. Známky budou samolepící a bude je možné zakoupit v takzvaném výplatním poštovním archu se všemi deseti barvami za 230 Kč. V první emisi tiskárna vytiskne 100.000 archů, tedy celkem milion známek, uvedla Česká pošta na svých internetových stránkách.

Autorem výtvarného návrhu známky je Petr Štěpán. Inspirací pro barvy na známkách byly například česká hymna, literární díla nebo tradiční řemesla. Na pozadí portrétu českého prezidenta tak lze najít barvy jako květolipová, českomotorková, babičkově malinovková, hřibově pravá, poskalinová, spodně kvašená, cibuláková, letněbouřková rozmarná, vontská špendlíková a šumněborová.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.