Pavel jmenuje vedle předsedy také dalšího člena vedení Ústavního soudu

Praha - Prezident Petr Pavel jmenuje v pátek nejen nového předsedu Ústavního soudu (ÚS), ale i dalšího nového člena vedení této instituce a také jednoho z nových ústavních soudců. Hrad o tom dnes informoval v tiskovém avízu. Spekuluje se o tom, že novým šéfem ÚS se po končím Pavlu Rychetském stane někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Hrad konkrétní jména nechce předem komentovat.

Redaktor RN 03.08.2023 10:04:00 0x
Pavel jmenuje vedle předsedy také dalšího člena vedení Ústavního soudu

Hodnocení

100%

Ústavní soud se skládá s předsedy, dvou místopředsedů a dalších soudců. Lze tedy předpokládat, že páteční jmenování se bude týkat vedle nového předsedy také nového místopředsedy či místopředsedkyně ÚS. Nyní zastává post místopředsedy ÚS jen Vojtěch Šimíček, a to od letošního května.

Jmenování dalších ústavních soudců lze pak zřejmě očekávat 8. srpna - toto datum zmínila po středečním hlasování Senátu jedna ze schválených kandidátek, místopředsedkyně pražského městského soudu Veronika Křesťanová. Na jmenování vedle ní čekají také bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr a profesorka občanského práva Kateřina Ronovská.

V patnáctičlenném týmu ústavních soudců je nyní volné místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož desetileté funkční období skončilo 4. června. V srpnu končí mandát Rychetskému a Ludvíku Davidovi. Prezident Pavel bude muset letos předložit ještě jednoho kandidáta na ústavního soudce vzhledem k tomu, že 26. listopadu skončí mandát Radovana Suchánka. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let, opakování mandátu ústava nezakazuje.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.