Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje je Krkoška (ANO), Vondrák rezignoval

Ostrava - Moravskoslezským hejtmanem dnes zastupitelé zvolili náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO). Ve funkci nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO), který na začátku jednání zastupitelstva rezignoval. Vondrák kraj vedl od roku 2016. Krkošku podpořilo 44 zastupitelů, proti jich bylo pět a hlasování se zdrželo 13 zastupitelů.

Redaktor RN 08.06.2023 09:23:00 0x
Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje je Krkoška (ANO), Vondrák rezignoval

Hodnocení

100%

Vondrák, který je i poslancem, byl dlouhodobým kritikem hnutí ANO. Spory s hnutím vyvrcholily po letošní volbě prezidenta. Hejtman v ní veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Posléze opustil hnutí i poslanecký klub ANO. V čele kraje chtěl ale zůstat do konce funkčního období. Krajské volby se konají příští rok. Zastupitelé dnes podle informací ČTK měli projednávat návrh na Vondrákovo odvolání, hejtman však oznámil rezignaci.

Krkoška se stal krajským zastupitelem stejně jako Vondrák v roce 2016. Už v prvním funkčním období byl náměstkem a staral se o regionální rozvoj a turistický ruch, náměstkem zůstal i po volbách v roce 2020 a na starosti měl stejný resort. Krkoška v minulosti působil jako obchodní ředitel, byl také místostarostou Krnova na Bruntálsku a dosud je v Krnově členem rady města. Je rovněž předsedou Rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd.

Krkoška po zvolení poděkoval Vondrákovi. Řekl, že pod jeho vedením se kraj dynamicky posunul. Nový hejtman připomněl, že po boku Vondráka prožil sedm let, ale před časem se politicky názorově rozešli. Jeho práce si ale nesmírně vážím a tato situace je nelehká, uvedl Krkoška, který zvolení hejtmanem vnímá jako závazek vůči občanům. Dodal, že je týmovým hráčem a je připraven se dál soustředit na priority koaličního programu. Novou náměstkyní místo Krkošky zastupitelé zvolili Šárku Šimoňákovou (ANO).

V kraji po volbách utvořilo koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu měla po volbách převahu 46 hlasů. Po volbách získalo ANO 24 mandátů, v současnosti má klub hnutí 19 mandátů. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět. Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Josef Bělica, který vedl vyjednávání s koaličními partnery řekl, že výměna hejtmana je pouze personální změnou uvnitř nejsilnějšího politického klubu zastupitelů. Koalice podle něj zůstává zachována ve stejném složení. Krajská koalice je silná a jednotná, míní Bělica.

V opozici skončili po volbách Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zastupitelů je nyní bez politické příslušnosti.

Vondrák považuje za smutné, že více než 30 let po sametové revoluci nemůže člověk říct svůj názor. Hejtman to dnes řekl novinářům poté, co rezignoval na svou funkci. Vondrák v lednu spolu s tehdejším ostravským primátorem Tomášem Macurou (tehdy ANO) podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Oba regionální politici nakonec skončili ve svých funkcí. Macuru zastupitelé odvolali, hejtman rezignoval na začátku dnešního zastupitelstva, které se podle informací ČTK mělo zabývat návrhem na jeho odvolání.

Podpory Pavla ale Vondrák podle svého vyjádření nikdy nelitoval. Udělal bych to znovu, a to z toho důvodu, že jsem cítil za povinnost říct, že prostě takový člověk (Andrej Babiš) nemůže být na Hradě, takový člověk nemůže být prezidentem. Prezidentem musí být někdo, kdo skutečně má tu noblesu a má pozici někoho, kdo si stojí za svým názorem a nemění ho tak, jak je potřeba, uvedl Vondrák. Znovu připomněl, že od počátku poukazoval na to, že jde o jeho osobní názor, nikoli názor hnutí.

Důvody ke své rezignaci označil za zjevné. My jsme v podstatě byli ostrakizováni, to znamená ta skupinka, která byla kolem Tomáše Macury a ta, která je tady kolem mě. Už jsme neviděli jinou možnost než toto řešení. Je mi to líto, protože jsem se domníval, že si za ta dvě volební období můžeme na konci podat ruce s tím, že jsme udělali, co jsme mohli. Takhle to má příchuť, která skutečně je hořká a určitě nepomohla Moravskoslezskému kraji, řekl ke své rezignaci.

Vondrák nevyloučil, že tlak na jeho odchod mohl být vyvíjen i vedením hnutí ANO. Nemám k tomu ale samozřejmě nějaký hmatatelný důkaz. Když jsem sledoval ten vývoj, jak se měnily názory, ať už to byla Ostrava nebo potom Moravskoslezský kraj, má to akcent, že do toho někdo vstupoval, řekl Vondrák. Dodal, že ale mohlo jít i o snahu lidí z jeho okolí. Vondrák zůstává poslancem, v následujícím období má v plánu odpočívat. Naplánuji si teď několik týdnů na to, abych trošku vydechl a vyklusal ten tlak, řekl Vondrák.

Čtyřiašedesátiletý Vondrák v únoru opustil nejen hnutí, ale i poslanecký klub ANO. Pozici hejtmana zastával od roku 2016. Ještě před posledním březnovým zasedáním zastupitelstva ho klub krajských zastupitelů hnutí ANO podpořil a Vondrák zůstával v čele kraje. Na tehdejším jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán z čela sněmovního školského výboru.

Ještě počátkem minulého týdne předseda krajského klubu hnutí ANO Josef Bělica popíral, že by se klub na svém jednání zabýval otázkou Vondrákova odchodu z čela kraje. Někteří zastupitelé však posléze mluvili o tom, že se podpora Vondrákovi na jednání klubu řešila, ale jeho odchod tehdy nepodpořila dostatečně silná většina. Před dnešním jednáním krajských zastupitelů se začalo mluvit o návrhu na Vondrákovo odvolání a obměně v čele kraje.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.