Motoristé vyzvali Pavla, aby zastavil stíhání vojáků kvůli smrti Afghánce

Praha - Předseda Motoristů sobě Petr Macinka vyzval prezidenta Petra Pavla, aby zastavil trestní stíhání čtveřice obžalovaných příslušníků českých speciálních sil kvůli násilné smrti afghánského zajatce, který zemřel po výslechu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Motoristů Barbora Šťastná. Podle Macinky vojáci jednali v mimořádně vypjatých bojových podmínkách a milost by byla projevem pochopení i úcty k jejich službě.

Redaktor RN 24.04.2025 09:32:00 1x
Motoristé vyzvali Pavla, aby zastavil stíhání vojáků kvůli smrti Afghánce

Hodnocení

100%

Na událost by se nemělo pohlížet jako na běžný incident, ale tragickou součást boje proti terorismu, napsal Macinka prezidentovi v dopisu, který má ČTK k dispozici. Vzhledem k tomu, že jste sám celoživotně spjat s armádou a dobře znáte náročnost rozhodování v podmínkách nasazení v konfliktních zónách, věřím, že právě Vy můžete situaci porozumět v celé její hloubce a složitosti, včetně vědomí, že rozhodování v terénu se nikdy neřídí ideálním scénářem, ale realitou, která je často tragická a hraniční, uvedl.

V případě, kdy vojáci čelili ztrátě kolegy, může být milost důstojným, pochopitelným a správným řešením, míní šéf Motoristů. Jednání vojáků nelze vytrhnout z kontextu. Byli svědky smrti svého kolegy, který byl zastřelen zezadu, a jednali v prostředí, kde každé rozhodnutí může mít fatální následky. Věřím, že jejich úmyslem nebyla pomsta, ale snaha chránit spolubojovníky, doplnil.

Státní zastupitelství v úterý potvrdilo, že kvůli násilné smrti afghánského zajatce podalo obžalobu na čtyři příslušníky českých speciálních sil. Příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán zastřelil v roce 2018 na základně Šindánd v provincii Herát českého psovoda Tomáše Procházku a dva vojáky zranil. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Zadrženého afghánského vojáka vyslýchali i čtyři příslušníci 601. skupiny speciálních sil.

Média už dříve informovala, že vojenská policie viní dva české vojáky z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, dva z porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci. Obžalobu následně vypracoval státní zástupce Robert Hanuš. Za porušení povinnosti strážní služby i za neuposlechnutí rozkazu lze podle trestního zákoníku v krajním případě uložit až výjimečný trest, tedy včetně doživotí. Platí to v situaci, kdy jsou trestné činy spáchány za bojové situace a kdy jsou naplněny i další přitěžující okolnosti.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.