Meteorologové rozšířili platnost výstrahy před vydatnými srážkám

Praha - Velmi vydatný déšť může dnes a v neděli zasáhnout kromě Jeseníků také Krkonoše, Beskydy, Zlínský kraj a většinu Českomoravské vrchoviny, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil územní platnost své předchozí výstrahy. V těchto oblastech může napršet 40 až 70 litrů vody na metr čtvereční, na východě v kombinaci s bouřkami až 100 litrů. Toky odvodňující Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravskou vrchovinu proto mohou dnes v noci a v neděli dosáhnout povodňového stupně.

Redaktor RN 05.08.2023 11:56:00 0x
Meteorologové rozšířili platnost výstrahy před vydatnými srážkám

Hodnocení

100%

Počasí v Česku bude až do nedělního večera ovlivňovat zvlněná studená fronta. Zejména ve východní polovině země meteorologové očekávají trvalejší a místy i vydatný déšť. Srážky v neděli odpoledne sice zeslábnou, ale na většině území budou pokračovat s proměnlivou intenzitou i v noci na pondělí a během pondělí.

Aktuální výstraha meteorologů před vydatným deštěm se týká celé Moravy i Slezska a východní poloviny Čech. S velmi vydatnými srážkami je třeba počítat v oblasti Krkonoš a Beskyd, v celém Zlínském kraji a také na většině Českomoravské vrchoviny. V Krkonoších, v Jeseníkách a Beskydech a dále ve Zlínském kraji a na Vysočině se za celé období očekávají úhrny mezi 40 až 70 milimetry, na východě území v kombinaci s bouřkami až 100 milimetrů, uvádí ČHMÚ. Na ostatním území, kde je v platnosti výstraha na vydatný déšť, očekávají úhrny od 20 do 60 litrů vody na metr čtvereční.

V důsledku vydatných dešťů mohou dnes v noci a v neděli dosáhnout některé řeky a potoky povodňového stupně. Varování se týká především toků odvodňujících Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravskou vrchovinu. Ojedinělé dosažení prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně není vyloučeno ani na menších horských tocích v české části povodí Odry.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.