Ve středu večer dorazila před baziliku sv. Václava v doprovodu hradní stráže a představitelů katolické církve relikvie sv. Václava. Letos je jí herma, speciální relikviář ve tvaru hlavy s ostatkem sv. Václava. Po Svatováclavském koncertu s nešporami byla uložená v kryptě baziliky, kde si jí dnes od 13:00 do 17:00 budou moci lidé prohlédnout.
Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. V letech 2020 a 2021 se zejména kvůli koranavirovým opatřením konala v omezené podobě, tradiční mše bez omezení počtu účastníků se na náměstí vrátila loni. V předcovidových letech bylo Mariánské náměstí s kapacitou 7000 lidí zcela zaplněné.
Vedle duchovního programu letos čeká na účastníky poutě také bohatý doprovodný program. Na Mariánském náměstí vystoupí několik kapel, večer projde městem průvod sv. Václava připomínající knížete Václava, který se symbolicky vrací na místo, kde byl zavražděn. V ambitech baziliky Nanebevzetí Panny Marie bude ke zhlédnutí výstava zaměřená na osobnost svatého Václava a další české patrony. Koncert pro poutníky začne v 17:30 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Program dnes zakončí slavnostní ohňostroj v Houštce ve 20:30.
Kníže Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha.
Státním svátkem je 28. září od roku 2000, v kalendáři je označen jako Den české státnosti. Jde také o vybraný svátek, kdy podle zákona o prodejní době musí zůstat obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené.