Kramářova vila v Praze se dnes otevře návštěvníkům

Praha - Kramářova vila v pražských Letenských sadech se dnes otevře návštěvníkům. Prohlédnou si interiéry i zahradu s výhledem do údolí Vltavy. Budova rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky. Jméno získala po předsedovi první československé vlády Karlu Kramářovi, který si ji nechal na staré baště postavit na začátku minulého století.

Redaktor RN 03.06.2023 00:28:00 1x
Kramářova vila v Praze se dnes otevře návštěvníkům

Hodnocení

100%

Na první komentovanou prohlídku vily dnes lidé mohou přijít na 09:00, poslední skupina s průvodcem tradičně vyjde kolem 16:00. Letos se budova otevřela už o víkendu před dvěma týdny při festivalu Open House Praha, další prohlídky budou o státních svátcích 5. a 6. července a také 17. listopadu. Loni Kramářovu vilu v osmi termínech navštívilo téměř 6000 lidí.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv. Jako rezidence českých premiérů vila slouží od roku 1998.

dvd rdo

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.