Oba muži se u soudu zodpovídali z pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby. Trestné činy nebyly dokonány. Podle obžaloby jim hrozilo až deset let vězení. V případě Červinského soud dospěl k závěru, že čin nespáchal.
Kmoníček dostal tři roky vězení s podmínkou na pět let a zákaz činnosti na pět let. Soud přihlédl také k tomu, že od doby spáchání činu uplynula delší doba.
Výrok v té části, ve které byla uznána vina jednoho z obžalovaných, vítám. Ve výroku zprošťujícím mám za to, že se soud odchýlil od svého předchozího rozhodnutí, tam budu zvažovat odvolání. Jsem nadále přesvědčen o důvodnosti podané obžaloby, došlo nejen k časovému předstihu, ale i ke zjednání výhodnějších podmínek, řekl státní zástupce Petr Kouble.
Případ se týká tehdejšího druhého a třetího tendru na přestavbu krajské Oblastní nemocnice Náchod, které kraj neúspěšně organizoval v letech 2015 až 2016. První měl hodnotu téměř 1,2 miliardy korun, druhý 1,3 miliardy korun. Podle obžaloby oba muži činili kroky k tomu, aby zakázku získala firma Metrostav. Firma ani její zástupci mezi obžalovanými nebyli a nejsou. Firma v minulosti uvedla, že do konečného pravomocného rozhodnutí se k případu vyjadřovat nebude.
Kmoníček byl podle obžaloby v e-mailovém kontaktu se dvěma manažery Metrostavu, jimž poskytoval před vypsáním tendru zadávací dokumentaci a umožňoval jim vznášet k ní připomínky. Červinský vše řídil a kvalifikační požadavky na uchazeče koncipoval tak, aby Metrostav měl výhodu v soutěži, uvedla obžaloba.
Kvůli případu detektivové v září 2016 zasahovali také na hejtmanství a dalších místech, včetně domova tehdejšího hejtmana Lubomíra France (ČSSD). Zásah přišel den před otevřením obálek s nabídkami pro třetí tendr a dva týdny před krajskými volbami.
Stavební firmu se podařilo kraji vybrat až ve čtvrté soutěži, stalo se jí konsorcium firem Geosan Group a BAK stavební společnost. Stavba dvou nových pavilonů začala v dubnu 2018 a skončila v září 2020.
Krajský soud v Hradci Králové v dubnu 2022 uložil Kmoníčkovi a Červinskému pětileté tresty vězení a peněžité tresty. Muži se proti rozsudku odvolali k Vrchnímu soudu v Praze. Státní zastupitelství považovalo tresty za přiměřené. Vrchní soud verdikt zrušil, stejně jako v září 2021 po prvním odvolání. Poprvé, v červenci 2020, krajský soud potrestal Kmoníčka pětiletým trestem vězení a Červinského osvobodil.