Koudelka řekl, že v kontrarozvědce panovaly zpočátku klasické devadesátky, trochu divoké, ale plné nadšení a odhodlání postavit silnou tajnou službu. V BIS bylo přitom absurdní personální obsazení, kdy vedle sebe působili příslušníci Státní bezpečnosti (StB), kteří prošli prověrkami a v minulosti se nepodíleli na činnosti proti vlastním občanům, a vedle nich nadšení nováčci, řekl. Je vlastně téměř neuvěřitelné, že i v této trochu bizarní podobě už tehdy dokázala služba mít první dobré výsledky, uvedl.
Za zásadní považuje v počátcích podporu lidí z disentu v čele s prezidentem Václavem Havlem. Měli s komunistickou tajnou službou jen ty nejhorší zkušenosti, ale chápali, jak je důležité takovou organizaci mít, a měli jsme jejich plnou podporu, řekl. Druhou důležitou věcí byla pomoc některých západních zpravodajských služeb. Pomáhaly nám naučit se zpravodajské práci. Bez jejich pomoci by to bylo velmi těžké, ne-li nemožné. Jsem proto hrdý na to, že dnes po 36 letech naše služba vyspěla tak, že jsme to tentokrát my, kdo pomáhá a nabízí své zkušenosti jiným službám, včetně těch, od kterých jsme se před mnoha lety učili, řekl.
BIS podle Koudelky v dosavadních zkouškách přes některá drobná zaváhání uspěla a dnes je silnou, doma i v zahraničí respektovanou zpravodajskou službou. Na rozdíl od mnoha jiných zemí východního bloku u nás nedošlo k transformaci či postupné obměně bývalé komunistické státní bezpečnosti do nové zpravodajské služby, zdůraznil. Založení tajné služby na zelené louce bylo odvážné rozhodnutí a následná cesta pak byla složitější a náročnější, míní. Ale dnes můžeme jednoznačně říci, že to bylo rozhodnutí správné, doplnil Koudelka, který v BIS působí od počátku 90. let a řídí ji od roku 2016.
Za nejtěžší úkol zpětně nepokládá stavbu nových objektů, nákupy vozidel či zpravodajské techniky. Nejtěžší bylo změnit pohled našich občanů na službu a také důvěru našich důstojníků ve své schopnosti, uvedl. Zmínil, že při výcviku ve Velké Británii viděl u tamních zpravodajců sebevědomí a hrdost. Průměrný Brit viděl důstojníka britské služby jako Jamese Bonda, který bojuje za Anglii a vítězí, u nás po revoluci viděl průměrný Čech důstojníka tajné služby jako estébáka, který mu zničí život, uvedl. Takové chápání její práce službě komplikovalo život, řekl. Důvěru a podporu veřejnosti podle Koudelky přinesla mimo jiné snaha více komunikovat navenek.
Důležité bylo i získat důvěru zpravodajských důstojníků v sebe sama a jejich službu, řekl Koudelka. V počátcích služby panoval takový názor, že proti Rusům téměř nemůžeme uspět, že stejně všechno vědí a jsou o mnoho lepší než my, uvedl. Po prvním skutečně velkém úspěchu se mnoho změnilo, řekl. Začali jsme si více věřit a do každé další akce jsme šli s větším odhodláním a vírou ve vítězství, doplnil.
Ocenil i spolupráci s oprávněnými adresáty tajné služby. Ve funkci ředitele BIS zažil Koudelka tři vlády a dnes řekl, že se nesetkal nikdy se sebemenší snahou ovlivnit výstupy, jednání nebo činnost kontrarozvědky. S jedinou výjimkou, a to byla snaha prezidenta (Miloše) Zemana, řekl. Zeman v době prezidentského mandátu kontrarozvědku a Koudelku opakovaně veřejně napadal. Koudelka dnes řekl, že BIS v těchto sporech ochránily zákony. Vždy jsem požádal bezpečnostní výbor, komisi pro kontrolu BIS, aby se sešly, předložil jsem dokumenty a fakta. Proti tomu stála ta lež a útok ze strany Zemana. A vždy výbor nebo komise řekly, že BIS neporušila zákon, uvedl.