Osoby v karanténě dostaly informaci, že již není potřeba, uvedl Fošum v textové zprávě. Lidé v domácí karanténě čekali na výsledky testů z berlínského Institutu Roberta Kocha, který v sobotu testoval vzorky odebrané pacientovi. Jde o Američana, který nedávno pobýval v Africe.
Informaci o negativních výsledcích testů na ebolu, horečky marburg a dengue, krvácivou horečku lassa, krymsko-konžskou hemoragickou horečku, žlutou zimnici a další krvácivé horečky krajská hygienická stanice dostala v sobotu po 22:00, uvedl Fošum. Ta ještě večer kontaktovala osoby v karanténě, vedení nemocnice a samosprávu, doplnil.
Hygienická služba, integrovaný záchranný systém i zdravotnická zařízení podle Fošuma zafungovala ukázkově podle stanoveného postupu. Poděkoval jim, veřejnosti a také lidem v karanténě za to, že opatření strpěli a pomohli tím ochránit veřejné zdraví v Česku.
Američan hospitalizovaný na Bulovce podle dřívějšího Fošumova vyjádření několik týdnů pobýval v africké Demokratické republice Kongo. Odtud se přes Rwandu vrátil do USA a následně 6. května přicestoval do Česka. V Africe pobýval v oblastech, kde je možné se nakazit některou z krvácivých horeček. Po převozu na Bulovku byl ve stabilizovaném stavu, nemocnice ho umístila do bioboxu, který je hermeticky oddělený od okolního prostředí.
O nákaze ebolou nebo horečkou marburg u pacienta převezeného na Bulovku z táborské nemocnice spekulovala některá média. Ebola se nešíří vzduchem, ale kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovaným materiálem. Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Marburg má smrtnost 88 procent a bývá řazen do stejné skupiny filovirů. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína. Krvácivých horeček je více než desítka typů.