Fremr před senátory odmítl, že by byl prorežimním soudcem

Praha - Kandidát na ústavního soudce Robert Fremr odmítl, že by byl za komunistické éry prorežimním soudcem. Senátorům dnes řekl, že v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988 vědomě zákon neporušil. Uvedl, že nezákonné praktiky při jejím vyšetřování nebylo možné odhalit bez znalosti spisů Státní bezpečnosti (StB), tedy komunistické tajné policie. Za pochybení a nepřesnosti ve svých vyjádřeních se omluvil. Někteří senátoři ale přesto Fremrovu morální integritu zpochybňovali. Schůze Senátu byla po odchodu prezidenta Petra Pavla, který Fremrovu nominaci hájil, do 14:30 přerušena.

Redaktor RN 02.08.2023 13:16:00 0x
Fremr před senátory odmítl, že by byl prorežimním soudcem

Hodnocení

100%

Nezákonné praktiky jsme neodhalili. Vyvolává to ve mně hořký pocit, vyslovil jsem svou upřímnou lítost, uvedl Fremr. Dodal, že se o zmanipulování obžaloby ze strany StB dozvěděl teprve před několika dny. Již dříve řekl, že k odsouzení tří chlapců včetně Alexandra Ereta mimo jiné pro vandalismus za ničení pomníků sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech dospěl na základě jejich doznání a znaleckých posudků. Já a náš senát jsme se vědomě porušení zákona nedopustili, uvedl.

Fremr zdůraznil, že rozsudky po přezkoumání zůstaly až na jeden platné a že prezident Václav Havel v roce 1990 na základě doporučení tehdejší ministryně spravedlnosti Dagmar Burešové nevyhověl Eretově žádosti o milost. Uvedl také, že proti jeho postupu neměl námitky ani jeden z obhájců, pozdější ministr spravedlnosti a ombudsman Otakar Motejl. Strašně mě to mrzí, na svědomí ten rozsudek mám, řekl.

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že Fremr porušil zásadu při pochybnostech postupovat ve prospěch obžalovaného. Buď pochybil jako soudce, nebo postupoval na objednávku, míní Fischer. Poukázal na protiprávně získané důkazy a vynucená přiznání. Fremr se podle senátora podílel na nespravedlivém zpolitizování procesu a Fremrovo vyjádření lítosti mu nestačí. Fremr uvedl, že i Fischer se dopustil nepřesností. Odmítl tvrzení, že by vynesl exemplární rozsudek, neboť prokurátor žádal jeho zpřísnění.

Kriticky se ke Fremrovi vyjádřili již dříve také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo Marek Hilšer z klubu Starostů. Podporu Fremrovi vyjádřil naopak ještě před jednáním předseda senátorského klubu Starostů Jan Sobotka nebo předseda senátorského klubu ANO a SOCDEM Miroslav Adámek.

Prezident Pavel senátorům řekl, že zatím nedostal žádná fakta, která by prokázala, že Fremr jako soudce nebo jako člověk selhal v souvislosti s takzvanou kauzou Olšanských hřbitovů. Fremr podle něj získal nominace od nejvyššího počtu právních institucí, na které se prezident obrátil.

Místopředseda pražského vrchního soudu Fremr soudí od roku 1982, je respektovaným odborníkem na trestní právo. Byl místopředsedou Mezinárodního trestního soudu (ICC), působil i jako soudce Mezinárodního soudního tribunálu pro Rwandu. Spolu s Fremrovou kandidaturou má Senát rozhodnout i o nominacích místopředsedkyně pražského městského soudu Veroniky Křesťanové a profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské.

Případ tří mladíků projednával Fremrův pětičlenný soudní senát v létě roku 1988. Obžaloba je vinila z více než stovky trestných činů, z nichž nejvážnější bylo záškodnictví. Partě vyčítala poškození pomníčků sovětských a bulharských vojáků na Olšanských hřbitovech, shození kanálového poklopu z Nuselského mostu a položení betonového pražce na železniční trať. Podle serveru Hlídací pes kauzu zmanipulovala StB tak, že za vůdce skupiny označila po vynuceném přiznání devatenáctiletého Alexandra Ereta, jehož otec byl německé národnosti a odjel na Západ. Na základě Eretovy výpovědi byla odsouzena i chlapcova matka.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.