Do praxe kvůli platu se započítá i péče a doktorské studium, schválila to vláda

Praha - Zaměstnancům a zaměstnankyním veřejného sektoru a státu se do doby praxe, která se odráží ve výši platu, bude od června započítávat i péče o vážně postižené blízké či doba doktorského studia. Mohli by tak mít vyšší tarif o několik stokorun až tisícikorun, zvedl by se jim výdělek. Zdravotníci, kteří budou posuzovat stav a soběstačnost uprchlíků kvůli nároku na humanitární dávku pro postižené, pak můžou pobírat zvláštní příplatek od 750 do 2500 korun. Novelu nařízení o platových poměrech schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Redaktor RN 21.05.2025 15:07:00 4x
Do praxe kvůli platu se započítá i péče a doktorské studium, schválila to vláda

Hodnocení

100%

Upravujeme rozšíření náhradních dob, které se počítají v návaznosti na platový stupeň. Doba praxe ovlivňuje výši platu ve veřejné sféře, uvedl Jurečka. Podle něj se započítáním péče ocení zaměstnanci, kteří se starají o blízké.

Úpravy doprovázejí takzvanou flexinovelu zákoníku práce. Účinná bude od června. Platový stupeň se stanovuje podle délky praxe. Do té se teď počítá jako náhradní doba péče o dítě či vojenská a civilní služba. Nově by se měl výčet rozšířit od příštího měsíce i o péči o dospělé blízké ve třetím či čtvrtém stupni závislosti na pomoci. Týká se to opatrování rodičů, potomků, prarodičů, sourozenců, manželů, partnerů i dalších příbuzných. Do praxe by se měla zahrnovat také doba dokončeného doktorského studia, a to až pět let. Případní studenti nebudou demotivováni ke studiu rizikem ztráty části doby praxe, uvedlo ministerstvo v podkladech.

Doktorské studium může podle vysokoškolského zákona obvykle trvat nejméně tři a nejvýš čtyři roky. Doba se může ale prodloužit třeba o pobyt na stáži či o práci na projektech, výzkumu a článcích pro odborné časopisy. Podle návrhu by se tedy zaměstnancům státu a veřejné sféry do praxe mělo zahrnovat případně až pět let.

Novela zákona lex Ukrajina upravuje od července pravidla vyplácení humanitární dávky uprchlíkům s postižením. Budou moci pobírat vyšší podporu podle omezení soběstačnosti. O její zhodnocení budou muset požádat Institut posuzování zdravotního stavu. Jeho zdravotníci zkontrolují situaci žadatelů přímo u nich doma. Práce s osobami v tísni podle ministerstva znamená pro pracovníky stres i zatížení. Autoři navrhují, aby se posuzovatelé od července zařadili mezi zaměstnance z druhé skupiny prací se značnou neuropsychickou zátěží nebo jiným možným rizikem ohrožení zdraví či života. Dostávali by tak zvláštní příplatek 750 až 2500 korun měsíčně. V nařízení posilujeme speciální odměnu pro lidi z České správy sociálního zabezpečení z Institutu posuzování zdravotního stavu, uvedl Jurečka.

Posun do vyššího tarifu díky započítání praxe za péči či doktorské studium i příplatky zvedne výdaje. Podle ministerstva bude růst částky ale marginální, pokryje se ze sumy na platy.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.