Čtením jmen navracíme obětem jejich tváře, příběhy a důstojnost. Připomínáme, že za statistikami genocidy stáli konkrétní lidé, uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Akce se každoročně koná v Den památky obětí holocaustu a hrdinství - Jom ha-šoa. Letošní počet zapojených měst je podle pořadatelů nejvyšší za uplynulé ročníky.
Třeba v Praze se čtení jmen obětí uskuteční na Mariánském náměstí od 14:00 do 17:00. V Brně bude na Moravském náměstí a v Plzni ve Smetanových sadech, v obou městech ve stejnou dobu jako v Praze. Celý seznam měst s časy čtení najdou lidé na webu akce.
V Česku za druhé světové války zřídili nacisti například sběrný tábor pro Židy v Terezíně v roce 1941. Tamním ghettem prošlo na 155.000 lidí, převážně Židů z českých zemí a dalších zemí Evropy, a 118.000 z nich zahynulo. Část lidí zemřelo přímo v Terezíně kvůli tristním životním podmínkám a část nacisti poslali do vyhlazovacích táborů, například do komplexu táborů u Osvětimi v Polsku, kde zemřelo asi 1,1 milionu lidí.