Na případ upozornil v červenci 2023 server Seznam Zprávy. Podle něj začala policie tehdy stíhat Lukáše Paškuliaka, který obvinění označil za absurdní. V březnu 2022 se vydal na Ukrajinu, aby pomohl v boji proti ruským agresorům. Kancelář prezidenta republiky ale nepožádal o výjimku vstoupit do ukrajinských ozbrojených sil. Spoléhal se na ujištění premiéra Petra Fialy (ODS), který po schůzce s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem slíbil českým dobrovolníkům bojujícím na Ukrajině beztrestnost formou abolice.
Pašuliak působil podle serveru u dobrovolnického batalionu Karpatská Sič, nyní spadajícího pod ukrajinskou armádu. Byl nasazen u Irpině a v Charkovské oblasti. Seznamu Zprávy ale řekl, že zbraň v boji nikdy nepoužil. Převážně obsluhoval pozorovací dron, který vyhledává ruské pozice. Za účast v bojích na Ukrajině by ho soud mohl poslat až na pět let za mříže.
Závažnějšímu obvinění čelí Paškuliak podle serveru kvůli tomu, že tři měsíce před svým angažmá na Ukrajině odletěl do iráckého Irbílu, kde se chtěl připojit ke kurdským jednotkám YPG (Lidové obranné jednotky). Kvůli neznalosti jazyka a místního prostředí zůstal v Iráku pouze deset dní a vrátil se do Česka. Podle obvinění se ale mohl chtít připojit také k PKK, kterou Evropská unie zařadila na seznam teroristických organizací.