Záchranné operace na místě železničního neštěstí v Indii se chýlí ke konci

Dillí - Záchranáři už na místě pátečního železničního neštěstí v Indii, které si vyžádalo 288 mrtvých a stovky zraněných, nenašli žádné další přeživší. Napsala to agentura AP s odvoláním na místní činitele. Světové agentury dříve informovaly o ukončení pátracích a záchranných operací. Na místě pokračuje odklízení trosek, aby mohla být obnovena železniční doprava, uvedla agentura Reuters. Někteří indičtí úředníci však později sdělili, že záchranné operace se teprve chýlí ke konci.

Redaktor RN 03.06.2023 15:13:00 1x
Záchranné operace na místě železničního neštěstí v Indii se chýlí ke konci

Hodnocení

100%

Záchranná operace je u konce, řekl agentuře AFP úředník z místního koordinačního střediska záchranné služby s poznámkou, že záchranáři odvezli všechny zraněné a vyprostili rovněž mrtvé. Do rozsáhlé záchranné a pátrací operace se zapojily stovky hasičů, policistů, záchranářů i členů armády. Raněné odvážely do nemocnic desítky sanitek, pomáhaly jim v tom autobusy.

Do (páteční) 22:00 hodiny večerní jsme byli schopni zachraňovat přeživší. Pak už šlo jen o vytahování mrtvých těl, řekl agentuře AP Sudhanšu Sarangi, šéf místního hasičského a záchranného sboru. Je to velmi, velmi tragické. Ve své kariéře jsem nikdy nic podobného neviděl, dodal. Záchranáři podle něj nalezli nejméně 280 těl obětí. Indická agentura ANI nebo agentury Reuters a AFP informují o 288 obětech. Hlášeny jsou rovněž stovky zraněných, různé zdroje hovoří o přibližně 800 až 1000 poraněných.

Reuters později s odvoláním na svědka uvedl, že v poničených vagonech jsou stále uvězněna těla mrtvých, záchranná operace pokračuje a očekává se, že počet obětí ještě vzroste. Také někteří indičtí úředníci později podle AP nebo indických médií prohlásili, že záchranné operace se teprve blíží k ukončení.

V pátek večer na místě panoval chaos, záchranáři se snažili vyprostit stovky lidí uvězněných ve vagonech, poblíž kolejí byla vidět řada těl přikrytých bílými plachtami, popsala AP. Pracovali přitom v 35stupňovém vedru. Svědek Reuters, který se účastnil záchranných operací, popsal křik a pláč zraněných či příbuzných obětí jako mrazivý. Bylo to strašné a srdcervoucí, řekl.

Na místo podle AP přispěchali také místní obyvatelé, aby pomohli. Místní lidé nám opravdu přišli na pomoc. Nejen, že pomáhali s vytahováním lidí, ale dostali ven také naše zavazadla a dali nám vodu, popsal jeden z přeživších havárie. K zdravotnickým zařízením zároveň přicházeli dobrovolníci darovat krev.

Zatím není jasné, jak přesně se nehoda v pátek kolem 19:00 místního času (15:30 SELČ) u železniční stanice ve vesnici Bahanaga (v okrese Balasúr) asi 270 kilometrů od Kalkaty stala. Podle agentury ANI se srazily dva expresní osobní vlaky a jeden nákladní. Podle policie a drážních vyšetřovatelů byla příčinou zřejmě lidská chyba a špatně postavená signalizační zařízení, uvádí list Times of India.

Indie má jednu z nejrozsáhlejších sítí železničních tratí na světě. Vlaková neštěstí jsou tam velmi častá, ale toto je nejhorší ve 21. století. Příčinou železničních nehod bývá obvykle lidská chyba a také zastaralý signalizační systém.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.