Vojáci KLDR v neděli krátce překročili hranici s Jižní Koreou, uvedl Soul

Soul - Severokorejští vojáci v neděli krátce překročili hranice s Jižní Koreou, jejíž armáda na to reagovala varovnými výstřely. Dnes to podle agentury AP oznámil jihokorejský generální štáb. KLDR předtím vypustila na území svého jižního souseda stovky balonů s odpadem.

Redaktor RN 11.06.2024 04:22:00 0x
Vojáci KLDR v neděli krátce překročili hranici s Jižní Koreou, uvedl Soul

Hodnocení

100%

Několik severokorejských vojáků, kteří se věnovali blíže neurčeným pracím na severní straně hranice, v neděli okolo poledne překročili vojenskou demarkační linii. U sebe měli stavební nářadí a někteří byli ozbrojeni. Na své území se vrátili okamžitě poté, co jihokorejská armáda několikrát varovně vystřelila a spustila varovné vysílání.

Žádné další podezřelé aktivity KLDR neprováděla, uvedla jihokorejská armáda. Severokorejští vojáci podle ní zřejmě nepřekročili hranici úmyslně, protože tak učinili v zalesněné oblasti, kde není jasně viditelné značení.

Bližší informace armáda v Soulu neposkytla, podle jihokorejských médií se však incident týkal asi 20 až 30 severokorejských vojáků, kteří pravděpodobně zabloudili. U sebe měli například krumpáče.

Demilitarizované pásmo mezi oběma zeměmi je dlouhé 248 kilometrů a široké čtyři kilometry. Jde o nejvyzbrojenější hranici na světě, píše AP; na obou stranách střeží podminované ploty z ostnatého drátu vojáci. Jde o dědictví války z let 1950 až 1953. Obě země jsou od té doby de facto ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.