Vědci našli bakterie, které mohou zastavit přenos malárie na lidi

Madrid - Španělští vědci našli přirozeně se vyskytující kmen bakterií, který může pomoci zastavit přenos malárie z komárů na lidi. K tomuto objevu jim pomohla náhoda, když se u jedné z kolonií komárů při experimentu nevyvinul parazit malárie, informoval server BBC News.

Redaktor RN 05.08.2023 00:13:00 0x
Vědci našli bakterie, které mohou zastavit přenos malárie na lidi

Hodnocení

100%

Tato bakterie by podle vědců mohla být novým nástrojem v boji proti jedné z nejstarších chorob na světě, která každý rok zabije asi 620.000 lidí - často dětí mladších pěti let. Vakcíny proti malárii už byly vyvinuty, ale jejich zavádění v Africe je teprve v počátcích.

Vědci z výzkumného zařízení ve Španělsku, které provozuje farmaceutická společnost GSK, bakterii objevili poté, co si všimli, že jedna kolonie komárů využívaná pro vývoj léků přestala přenášet malárii.

Míra infekce u komárů začala klesat a na konci roku už komáři nebyli nakaženi parazitem malárie, řekla vedoucí výzkumného programu, doktorka Janneth Rodriguesová.

Tým zmrazil vzorky z experimentu z roku 2014 a vrátil se k nim o dva roky později, aby prozkoumal, co se stalo. Další studie odhalily, že specifický kmen bakterií - TC1 - který je přirozeně přítomen v životním prostředí, zastavil vývoj parazitů malárie ve střevech komárů.

Jakmile se jednou v komárovi usídlí, vydrží v něm po celý život, dodala doktorka Rodriguesová. A my jsme zjistili, že právě tato bakterie byla zodpovědná za snížení přenosu malárie danou kolonií komárů.

Nové údaje zveřejněné v časopise Science naznačují, že bakterie mohou snížit množství parazitů v komárech až o 73 procent. Nyní probíhají další testy v uzavřeném terénním výzkumném zařízení nazvaném MosquitoSphere v Burkině Faso, které mají prověřit, jak účinné a bezpečné by bylo použití této bakterie ve velkém měřítku v reálném světě.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.