Ve Varšavě demonstruje podle radnice proti vládě půl milionu lidí

Varšava - Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem demonstrace je mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři uvedli, že protest bude "největší za posledních 30 let". Účast s odvoláním na informace radnice odhadli na půl milionu lidí, napsala agentura AFP. Demonstrace se konají také v dalších velkých městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl portál Onet.

Redaktor RN 04.06.2023 15:02:00 1x
Ve Varšavě demonstruje podle radnice proti vládě půl milionu lidí

Hodnocení

100%

Předseda Občanské platformy a bývalý premiér Donald Tusk demonstraci vyhlásil na výročí prvních polosvobodných voleb z roku 1989. Chci, aby lidé viděli, že mají moc měnit chod věcí, řekl Tusk tento týden časopisu Newsweek. Také další opoziční strany slíbily, že se k protestu připojí.

Radnice v tuto chvíli odhaduje (účast) na 500.000 lidí, řekl AFP mluvčí organizátorů pochodu Jan Grabiec. Tusk během svého projevu označil dnešní pochod za největší demokratické shromáždění v historii demokratického Polska. Je nás v ulicích Varšavy půl milionu, to je absolutní rekord, prohlásil podle serveru TVN 24. Polský server Onet dospěl na základě vlastních propočtů k nejméně 300.000 účastníkům manifestace.

Do Varšavy se dnes sjely stovky autobusů s přívrženci opozice z celého Polska.

V čele průvodu kráčeli vedoucí představitelé Občanské platformy doprovázení nositelem Nobelovy ceny za mír a bývalým šéfem odborového svazu Solidarita Lechem Walesou, napsala agentura AFP. Pochodu se účastní také varšavský starosta Rafal Trzaskowski, jenž patří k polské opozici.

Tusk v projevu prohlásil, že současná iniciativa opozice je svým významem srovnatelná s bojem proti komunismu před rokem 1989. Chceme svobodné, zákony dodržující, bezpečné, férové, čisté a zelené Polsko, uvedl na akci Tusk.

Chceme pro naše děti svobodnou zem, prohlásil podle agentury AP devětačtyřicetiletý Radek Tusinski, který se na pochod vypravil i s manželkou a dvěma malými dětmi. Poznamenal, že se obává plíživého návratu autoritářského systému podobného tomu, který si pamatuje z dětství.

Někteří demonstranti podle agentury Reuters uvedli, že je k účasti na demonstraci přiměl spor kolem zákona o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku v letech 2007 až 2022. Polská opozice zákon označuje za hon na čarodějnice proti politickým oponentům.

Jiní demonstranti kritizovali stoupající životní náklady. To stačí!“, Nechceme autoritářské Polsko“, PiS je drahá“, hlásaly transparenty.

Průzkumy veřejného mínění před podzimními volbami naznačují, že půjde o těsný souboj. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) těží mimo jiné ze svého nesmlouvavého postoje vůči ruské agresi na Ukrajině.

Kritici z řad domácí opozice i mezinárodních organizací vládě PiS dlouhodobě vytýkají, že od svého nástupu k moci v roce 2015 omezuje nezávislost soudní moci, potlačuje menšiny, především pak členy skupiny LGBT+, a porušuje i další evropské hodnoty, jako je pluralita médií či akademické svobody.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.