Ve Slovinsku se protrhla hráz na řece Mura

Lublaň - Ve Slovinsku se kvůli přívalovým dešťům protrhla hráz na řece Mura na východě země a úřady evakuovaly několik obcí, informovala agentura STA. Podle serveru N1 muselo domovy opustit mimo jiné 500 lidí v obci Dolnja Bistrica. Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu podle agentury AP prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti. Česká ambasáda ve Slovinsku nemá žádnou zprávu o případném zranění či úmrtí českého občana. Někteří Češi ale uvázli v ubytovacích zařízeních a několik jich bylo evakuováno vrtulníky, řekl dnes velvyslanec Juraj Chmiel České televizi.

Redaktor RN 06.08.2023 10:04:00 0x
Ve Slovinsku se protrhla hráz na řece Mura

Hodnocení

100%

Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska, dodal Golob po sobotním jednání bezpečnostní rady země. Lijáky a povodně si vyžádaly evakuaci tisíců lidí, z nichž mnohé zachraňovaly čluny a vrtulníky.

V sobotu večer evakuovaly kvůli protržení hráze na řece Mura asi 500 lidí z obce Dolnja Bistrica. Ohroženo bylo podle místních médií až deset obcí. Do bezpečí začaly úřady převážet také některé obyvatele z údolí řeky Meža na severozápadě země, a to kvůli hrozícím sesuvům půdy, píše STA.

Současné záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle slovinské meteorologické služby tam za ani ne den spadlo tolik srážek jako obvykle za měsíc, napsala AP. Mezi oběťmi jsou také dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.

Bleskové záplavy jsou hlášeny i ze sousedního Rakouska, kde bylo ve spolkové zemi Korutany asi 80 lidí nuceno dočasně opustit své domovy, napsala v sobotu agentura AP.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.