V Saúdské Arábii začalo jednání o míru na Ukrajině

Džidda - V saúdskoarabské Džiddě začalo jednání čtyř desítek zemí, jehož cílem dohodnout základní principy ukončení ruské války na Ukrajině. Informoval o tom server televize Al-Arabíja.

Redaktor RN 05.08.2023 15:14:00 0x
V Saúdské Arábii začalo jednání o míru na Ukrajině

Hodnocení

100%

Kromě západních zemí se dvoudenní schůzky mají účastnit například též zástupci Indie nebo Brazílie, kteří stran války na Ukrajině nezaujaly vyhraněný postoj. Dorazit má i zástupce Číny, které je dlouhodobým partnerem Moskvy.

Rusko pozvání nedostalo, Kreml ale ke schůzce řekl, že ji bude sledovat. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tento týden obvinila západní mocnosti, že se schůzkou v Džiddě snaží vytvořit protiruskou koalici.

Hlavním cílem schůzky je přesvědčit velké země rozvojového jihu ke společnému postoji se Západem ohledně řešení konfliktu na Ukrajině. Podle kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského mají diplomaté, experti a poradci hlav států projednat Zelenského desetibodový mírový plán pro Ukrajinu a dohodnout termín, místo a agendu mírového summitu. Ten by se podle Zelenského mohl uskutečnit na podzim.

Česko na jednání v Džiddě zastupuje náměstek ministra zahraničí Jan Marian.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.