V ruském Taganrogu podle Moskvy explodovala ukrajinská raketa

Moskva - Ruské ministerstvo obrany obvinilo Kyjev, že dnes na město Taganrog na jihozápadě Ruska zaútočil upravenou protileteckou raketou S-200. Její výbuch si podle gubernátora Rostovské oblasti Vasilije Golubeva vyžádal nejméně 15 zraněných. Další takovou raketu ruská protivzdušná obrana dnes sestřelila nad městem Azov, tvrdí Moskva. Kyjev se k útokům nevyjádřil. Ukrajinská města v posledních dnech čelila intenzivním ruským útokům, podnikaným za pomoci raket, řízených střel a dronů. Po celé Ukrajině byl dnes večer vyhlášen letecký poplach, uvedl list Ukrajinska pravda.

Redaktor RN 28.07.2023 16:27:00 0x
V ruském Taganrogu podle Moskvy explodovala ukrajinská raketa

Hodnocení

100%

Ruské protivzdušné obraně se podařilo zasáhnout ve vzduchu obě rakety, ale v prvním případě její trosky dopadly na Taganrog, kde poškodily několik budov a zranily civilisty, tvrdí ruské ministerstvo. Ve druhém případě trosky rakety dopadly do neobydlené oblasti. Útoky ministerstvo připsalo Kyjevu a označilo je za teroristické.

Čtvrtmilionový Taganrog leží u Azovského moře a od Ukrajiny je vzdálen asi 50 kilometrů. Ve městě byl po útoku vyhlášen nouzový stav, napsala agentura TASS s odvoláním na starostu.

Lékařské ošetření vyhledalo 15 lidí. Všichni s lehkými zraněními, uvedl gubernátor Vasilij Golubev. Předtím informoval, že u kavárny v centru města pravděpodobně explodovala raketa, která si nevyžádala mrtvé. Později upřesnil, že výbuchu zasáhl místní muzeum, exploze vyrazila okna také v sousedním třípodlažním obytném domu a devět zraněných muselo být hospitalizováno. Lékaři některá zranění označili za středně těžká.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov označil útok na Taganrog za naprosto negramotné počínání operátorů zbraní ruské protivzdušné obrany. Podle serveru Meduza tím zopakoval vyjádření ruského ministerstva obrany, které poničení pravoslavné katedrály v Oděse při ruském raketovém útoku na přístavní město minulou neděli označilo za výsledek negramotného počínání operátorů ukrajinské protivzdušné obrany.

Při dnešním ostřelování okupovaného Doněcka bylo zasaženo ministerstvo vnitra neuznávané lidové republiky, vyhlášené proruskými separatisty. Loni v září tuto oblast spolu se třemi dalšími ukrajinskými regiony Rusko anektovalo. Ruské úřady tvrdí, že si ostřelování města vyžádalo jednoho mrtvého a tři raněné, včetně jednoho dítěte, napsal server Meduza, který také zveřejnil záběry poničeného ministerstva.

Moskva trvá na tom, že ruské síly neútočí na civilisty a nenapadají civilní objekty; OSN ovšem potvrdila zabití tisíců civilistů, včetně stovek dětí, během války, kterou Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina zahájilo loni v únoru. Zejména od ruského odstoupení od dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů před deseti dny ruské síly systematicky útočí na ukrajinská přístavní města a infrastrukturu umožňující vývoz zemědělských komodit.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.