V rafinerii v Krasnodarském kraji hořelo, Belgorodská oblast hlásí ostřelování

Moskva - V ropné rafinerii Afipskij v ruském Krasnodarském kraji dnes propukl požár, který podle předběžných informací ruských úřadů způsobily bezpilotní letouny. Na sociální síti telegram to oznámil gubernátor Veniamin Kondraťjev. Agentura TASS později informovala o pádu bezpilotního letounu na území nedalekého závodu na zpracování ropy Ilskij, který se podle úřadů obešel bez zraněných i škod. Ostřelování ruského města Šebekino v noci na dnešek oznámil mezitím šéf Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov, podle agentury Reuters je to už potřetí tento týden.

Redaktor RN 31.05.2023 04:51:00 1x
V rafinerii v Krasnodarském kraji hořelo, Belgorodská oblast hlásí ostřelování

Hodnocení

100%

Nejsou žádné oběti, napsal na telegramu Kondraťjev. Plameny se rozšířily v areálu rafinerie Afipskij v obci Něftěkačka nedaleko Krasnodaru. Gubernátor brzy ráno oznámil, že hasiči požár zlikvidovali. Rafinerie Afipskij se nachází daleko od ukrajinského území - dále než sousední podnik na zpracování ropy Ilskij, který napadly drony už v minulých týdnech, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podobná zpráva z něj přišla i dnes. Kolem čtvrté hodiny ranní (třetí SELČ) spadl pravděpodobně dron na území ropné rafinerie Ilskij, bezpilotní letoun se rozbil, infrastruktura závodu není poškozena, nevypukl ani požár, sdělil podle agentury TASS operativní štáb Krasnodarského kraje. Minulý týden média informovala o doletu dronů do Krasnodaru, ze kterého je to k nejbližší části frontové linie přibližně 300 kilometrů.

Gladkov na telegramu uvedl, že se pod palbou opět ocitlo pohraniční ruské město Šebekino. Situace v Šebekinu se zhoršuje. V noci, přesněji ve 03:15 (02:15 SELČ), byl na město podniknut masivní úder, napsal gubernátor později na telegramu, kde informoval o čtyřech zraněných. Původně hovořil o jednom poranění.

Později Gladkov oznámil, že úřady zahájily evakuaci dětí z některých míst. Od dnešního dne začínáme evakuovat děti z Šebekinského a Grajvoronského okresu. Dnes bude prvních 300 dětí posláno do Voroněže, uvedl podle BBC gubernátor, přičemž jmenoval také lokalitu, kde minulý týden bojovaly ruské síly s ozbrojenými skupinami údajně ruských partyzánů, kteří tam pronikli z Ukrajiny. Voroněž se nachází asi 250 kilometrů severně od hranic s Ukrajinou.

Ani jeden z regionálních šéfů nehovořil o původci nejčerstvějších útoků, podle Gladkova škody v Šebekinu na obytných domech, škole nebo administrativních budovách způsobily střely z raketometu Grad. Gubernátor podle agentury Reuters už v pondělí a v sobotu informoval o ostřelování příhraniční oblasti včetně Šebekina. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Krasnodarský kraj sousedí s anektovaným Krymským poloostrovem a Belgorodská oblast leží na hranicích mimo jiné s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu loni v únoru, Ukrajinci invazní vojska z řady míst vytlačili a očekává se jejich protiofenzíva s cílem dobýt zbytek okupovaných oblastí. V posledních týdnech se stupňují útoky na ruském území, ke kterým se však Kyjev oficiálně nehlásí. Několik dronů v úterý útočilo i v Moskvě.

Rusko zároveň v noci na úterý už třetí den v řadě podniklo masivní vzdušný úder na ukrajinské hlavní město. Ukrajinská města v týlu zažila v noci na dnešek vzácnou noc bez ruských raketových a dronových úderů, poznamenala BBC.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.