V Rafáhu zahynuli čtyři izraelští vojáci, zabila je nálož nastražená v budově

Jeuzalém/Gaza - V Rafáhu na jihu Pásma Gazy v pondělí zahynuli čtyři izraelští vojáci. Podle prohlášení armády je zabila nálož nastražená v budově. Dvěma nejmladším bylo 19 let a dvěma dalším 20 a 24 let. Při incidentu další vojáci utrpěli zranění. Palestinská média mezitím dnes informovala o izraelském bombardování rezidenční oblasti na severu města Gaza, při němž zahynulo osm lidí, většinou děti, píše stanice Al-Džazíra.

Redaktor RN 11.06.2024 08:34:00 0x
V Rafáhu zahynuli čtyři izraelští vojáci, zabila je nálož nastražená v budově

Hodnocení

100%

Podle prvotního šetření armády průzkumná jednotka vojáků operovala v Rafáhu ve čtvrti Šabúra, kde do podezřelé budovy hodila výbušninu, která měla odpálit všechny nastražené nálože. Žádný další výbuch se neozval, dva vojáci proto vstoupili dovnitř. Následná exploze ukryté nálože způsobila částečný kolaps třípatrového objektu a smrt čtyř vojáků. Další sedm vojáků utrpělo zranění, stav pěti z nich je označován jako vážný. Armáda uvádí, že při pozdější prohlídce by nalezen vstup do podzemní šachty, a domnívá se, že budova patřila příslušníkovi palestinského hnutí Hamás, píše server The Times of Israel.

Počet izraelských vojáků padlých v Pásmu Gazy se po pondělku zvýšil na 299.

Zpráva o bombardování Gazy a padlých vojácích přichází krátce poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila svou první rezoluci podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, kde válka pokračuje už osm měsíců. Plán ve třech fázích předpokládá vyjednání trvalého ukončení bojů, propuštění zbývajících izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně a poválečnou obnovu zdevastovaného palestinského území.

Válku vyprovokoval teroristický útok Hamásu a dalších radikálních skupin ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izrael v odvetě zahájil masivní ofenzivu, při které podle ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem přišlo v Pásmu Gazy o život přes 37.000 Palestinců.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.