V Portugalsku jsou nyní podle stránek civilní obrany aktivní tři desítky požárů, nejhorší je situace u Odemiry, kde kvůli plamenům preventivně evakuovali už dříve přes 1400 lidí.
Nejvyšší varování před požáry platí pro dnešek ve stovce obcí na severu a v centrální části Portugalska. Varování vydává portugalský úřad IPMA, který hodnotí teploty, vlhkost, rychlost větru a předpověď srážek. Nejhorší je v tomto smyslu situace v oblasti města Bragança na severu země, kde meteorologové čekají teploty kolem 38 stupňů Celsia. Vysoké riziko požárů je v dalších 60 oblastech, včetně Lisabonu.
S další letošní vlnou veder se od pondělí potýkají na Pyrenejském poloostrově i Španělé. Vlna veder tam dnes má podle místních médií vrcholit s teplotami přes 40 stupňů, které se čekají neobvykle i na severu země v oblasti Burgosu či Sorie. Přes 40 stupňů má být například i v Baskicku, až 44 stupňů Celsia čekají v Andalusii.
Nejvyšší varování ve Španělsku kvůli vysokým teplotám platí pro 12 míst v devíti provinciích, včetně jihu madridského regionu. Místní úřady doporučují v těchto oblastech nevycházet do ulic mezi 13. a 20. hodinou, napsal deník El País. Španělsko dnes zažilo také další tropickou noc, když teploty neklesly pod 20 stupňů, na jihu a středomořském pobřeží bylo v noci i 25 stupňů.
Na severu Francie bude dnes mírně oblačno, ale na jih země se opět vrátí prudké slunce a vysoké teploty. V Toulouse očekávají až 36 stupňů Celsia, jen o tři stupně méně bude podle meteorologů v Marseille, uvádí stanice BFM TV. Uživatelé sociálních sítí ve Francii vášnivě diskutují o zbarvení meteorologických map a snaze médií ovlivnit veřejnost a přesvědčit lidi o naléhavosti problému globálního oteplování. Důkazem je podle nich to, že tam, kde dřív bývala optimistická sluníčka, jsou dnes sytě červené výhružně vypadající plochy. Meteorologové se ale hájí, že stupnice se posunula jen nepatrně, píše Le Figaro.