Marjinka se tak podle analytiků ocitla v centru debat místo Bachmutu, jiného města na Donbasu, o jehož dobytí se ruské síly snažily mnoho měsíců, než po mnoha peripetiích v květnu ohlásily, že se jim to podařilo. Bachmut přitom nemá velký strategický význam, Rusko ale potřebovalo ukázat, že se mu podařilo na Ukrajině v posledních měsících dosáhnout alespoň nějakých úspěchů, hodnotili ruskou snahu o dobytí města západní odborníci včetně například britského ministerstva obrany.
Stejně tak případné dobytí Marjinky, která měla před válkou asi 10.000 obyvatel, Rusku na bojišti žádnou taktickou výhodu podle ISW nepřinese. Kreml by se ho ale mohl pokusit využít v informačním prostoru ve svůj prospěch. Marjinka je skoro zcela zničená a nikdo z obyvatel v ní nezůstal. Ruské síly se o její dobytí snaží od začátku plnohodnotné invaze, v oblasti se jim ale podařilo za rok a čtvrt invaze postoupit zhruba o dva kilometry, podotkl ISW.
Ruské ministerstvo obrany v pátek uvedlo, že ofenzivu u Marjinky v Doněcké oblasti nyní vedou čečenské speciální jednotky rychlého nasazení Achmat. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že čečenské síly jsou spolu s žoldnéři ze soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny jedněmi z hlavních hybných sil ruské ofenzivy na Ukrajině.