V Brazílii začíná summit desítky zemí o ochraně amazonského pralesa

Belém (Brazílie) - V severobrazilském městě Belém se dnes sejdou lídři zemí z oblasti Amazonie, kteří budou jednat o tom, jak zachránit největší deštný prales světa. Na summit jsou pozváni i zástupci Indonésie, Konžské demokratické republiky a Konžské republiky, na jejichž území jsou rovněž velké tropické pralesy. Závěry rokování mají být také společným návrhem těchto zemí pro konferenci OSN o změně klimatu COP28, jež se uskuteční koncem roku v Dubaji.

Redaktor RN 08.08.2023 01:18:00 0x
V Brazílii začíná summit desítky zemí o ochraně amazonského pralesa

Hodnocení

100%

Amazonský summit je primárně schůzkou Brazílie, Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Guyany, Surinamu a Venezuely, tedy států, které už v roce 1978 podepsaly smlouvu o společné ochraně Amazonie a využívání jejích zdrojů udržitelným způsobem. V roce 1995 tyto země vytvořily Organizaci smlouvy o amazonské spolupráci (OTCA).

Vrcholnou schůzku v Belému pořádá kabinet brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, který je v úřadu od ledna a který si jako jednu z priorit stanovil právě zastavení odlesňování amazonského pralesa. Ten leží ze 60 procent na území Brazílie a za jejího předchozího prezidenta Jaira Bolsonara se jeho odlesňování výrazně zhoršilo. Lula od summitu očekává i dohodu o posílení boje proti kriminálním skupinám, které v Amazonii těží dřevo a drahé kovy, a také společné závazky týkající se ochrany tamních domorodých národů.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.