Ukrajinské přístavy a obilí se opět staly terčem ruských dronů, uvádí Kyjev

Kyjev - Ruské drony dnes v časných hodinách opět napadly a poškodily přístav a sklady obilí v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, informovaly tiskové agentury s odvoláním na ukrajinské představitele. Dosud nebyly hlášeny žádné oběti, uvedl na telegramu šéf oblastní správy Oleh Kiper, podle kterého v důsledku náletu vypukly požáry v přístavních zařízeních.

Redaktor RN 02.08.2023 09:35:00 0x
Ukrajinské přístavy a obilí se opět staly terčem ruských dronů, uvádí Kyjev

Hodnocení

100%

Vážné škody drony podle zdroje agentury Reuters napáchaly i v ukrajinském přístavu Izmajil (bývá psán i Izmail) na Dunaji u hranic s Rumunskem.

Ruští teroristé znovu zaútočili na přístavy, obilí a globální potravinovou bezpečnost, napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svět musí reagovat na ničení přístavů, apeloval.

Rusko vystupňovalo útoky na ukrajinskou zemědělskou a přístavní infrastrukturu poté, co Moskva v polovině července odmítla souhlasit s dalším prodloužením dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů, kterou se před rokem podařilo vyjednat za zprostředkování Turecka a OSN. Dohoda umožnila zmírnit globální potravinovou krizi.

Rusko odstoupení od obilné dohody vysvětluje tím, že nebyly splněny jeho požadavky ohledně zmírnění sankcí na vývoz ruského obilí a hnojiv. Moskva varovala, že lodě plující do ukrajinských přístavů se mohou stát vojenskými cíli.

Kvůli zhroucení obilné dohody ukrajinský vývoz obilí v červenci poklesl o 40 procent oproti červnu, dodal Reuters s odvoláním na analytiky.

Ukrajinské letectvo tvrdí, že během noci protivzdušná obrana sestřelila 23 ruských dronů íránské výroby Šáhed, většinu u Kyjeva a Oděsy.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.