Ukrajina uvádí, že za týden dobyla na 15 kilometrů čtverečních území

Kyjev - Ukrajinské síly za poslední týden dobyly bezmála 15 kilometrů čtverečních okupovaného území na jihu a východě Ukrajiny, uvedla dnes na telegramu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ruské jednotky podle ní soustředí své síly zejména na Kupjansk a Lyman na severovýchodě a Bachmut, Avdijivku a Marjinku na východě Ukrajiny. Ruská armáda podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua pokračuje v aktivních operacích ve všech směrech a soustředí se na oslabení ukrajinské obrany, napsala agentura TASS.

Redaktor RN 31.07.2023 13:58:00 0x
Ukrajina uvádí, že za týden dobyla na 15 kilometrů čtverečních území

Hodnocení

100%

Směrem na Bachmut se nepřítel v průběhu týdne snažil ze všech sil zastavit náš postup, uveda Maljarová, podle které i přesto ukrajinské jednotky postoupily a za týden osvobodily dva kilometry čtvereční území. Celkem se v okolí města, které Rusko po měsících tvrdých bojů dobylo letos v květnu, podařilo ukrajinské armádě opět dobýt na 37 kilometrů čtverečních, uvedla Maljarová.

Ukrajinští představitelé v rámci protiofenzivy hlásí pomalý, ale jistý postup, poznamenala agentura Reuters. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že ukrajinská protiofenziva nepostupuje podle plánu a že Kyjev plýtvá zdroji, které mu poskytli spojenci z NATO. Detaily či důkazy ohledně svých tvrzení o kampani ukrajinských jednotek, které se snaží prorazit k Melitopolu a Berďansku na březích Azovského moře a přerušit tak ruský pozemní koridor s anektovaným Krymským poloostrovem, Peskov nepřiblížil.

V jižním směru, tedy na zmíněná dvě ukrajinská přístavní města, Ukrajinci podle Maljarové osvobodili za poslední týden 12,6 kilometrů čtverečních území, celkem 204,7. V těchto oblasti podle ní pokračuje odminování území, které dříve mělo v držení Rusko.

Ve směrech na Kupjansk, Lyman, Avdijivku a Marjinku nebyly ruské útočné operace úspěšné, uvedla Maljarová.

Tvrzení stran konfliktu nelze nezávisle ověřit.

Šojgu dnes uvedl, že Moskva navýšila intenzitu úderů na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu v reakci na útoky na ruské území. Reagoval tak podle agentury AFP zejména na nedávné útoky dronů na anektovaný poloostrov Krym nebo nedělní incident v Moskvě, kde bezpilotní letouny lehce poškodily dvě administrativní budovy.

Podobně jako Peskov ruský ministr obrany uvedl, že ukrajinská protiofenziva je neúspěšná a že dodané západní zbraně nevedou k úspěchu, ale pouze prodlužují konflikt.

Šojgu také zveřejnil ruské odhady ukrajinských ztrát, píše ruskojazyčný server BBC. Jen za červenec podle ministra Ukrajina přišla o více než 20.000 vojáků a tisíce kusů vybavení a techniky, včetně deseti tanků Leopard. O ruských ztrátách se nezmínil. BBC připomíná, že k tvrzení o ztrátách, zejména odhadům o ztrátách nepřítele, je třeba přistupovat v době konfliktu opatrně.

Analytický projekt Oryx uvedl, že ruská armáda na Ukrajině přichází o mnohem více techniky než Ukrajinci. Podle posledních ověřených údajů expertů tak Kyjev od začátku plnohodnotné invaze přišel o celkem 4042 kusů techniky, ztráty Moskvy podle jejich výpočtů dosáhly 11.445 kusů. Tento trend pokračuje i v podmínkách, kdy je ukrajinská strana převážně v ofenzivě, dodává Oryx.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.