Trump bude dnes u soudu ve Washingtonu osobně, řekl jeho právník

Washington - Americký exprezident Donald Trump se dnes osobně dostaví k federálnímu soudu ve Washingtonu k zahájení procesu ohledně snah zvrátit výsledky posledních prezidentských voleb, řekl jeho právník rozhlasu NPR. Očekává se, že Trump odmítne vinu. Jeho spojenci tvrdí, že je stíhán za uplatňování svobody slova, tuto argumentaci však v novém rozhovoru zpochybnil jeho bývalý ministr spravedlnosti Bill Barr, podle kterého exprezident dobře věděl, že volby prohrál.

Redaktor RN 03.08.2023 08:32:00 0x
Trump bude dnes u soudu ve Washingtonu osobně, řekl jeho právník

Hodnocení

100%

Úvodní soudní jednání bylo ohlášeno na 16:00 místního času (22:00 SELČ). Případ byl náhodně přidělen soudkyni Tanyi Chutkanové, dnešní jednání ovšem povede níže postavená zástupkyně soudu Moxila Upadhyayaová. Po úterním zveřejnění obvinění se objevila informace, že by Trump u soudu nemusel být osobně.

U federálního soudu to může být možnost. Ale v tomhle případě to bude osobně ve Washingtonu, řekl NPR exprezidentův právník John Lauro.

Trump čelí obžalobě o čtyřech bodech, která je druhou sadou obvinění vznesenou proti exprezidentovi týmem zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe. Bývalý šéf Bílého domu se podle něj po své volební porážce dopustil různých druhů zločinného spiknutí a maření úředního procesu, když lhal o podvodech s hlasy a s několika poradci hledal způsoby, jak zabránit potvrzení vítězství svého soupeře a současného prezidenta Joea Bidena. Zároveň není obviněn přímo za podíl na povolebních násilnostech v sídle Kongresu.

U soudu jej čeká nyní již známá procedura, neboť zahájení soudního procesu letos absolvuje potřetí. Čeká se, že policie s ním vyplní patřičnou dokumentaci, formálně jej vezme do vazby a předvede před Upadhyayaovou, kde se sám nebo skrze právníky prohlásí za nevinného.

Když se na ta obvinění podíváte, ve skutečnosti neříkají moc jiného než to, že prezident Trump uplatňoval své právo mluvit o těch věcech a politicky hájit své přesvědčení, že volby byly ukradeny a nebyly vedeny regulérně, řekl Lauro. Podobná vyjádření zaznívají od zveřejnění obvinění od různých spojenců exprezidenta, kteří rozhodnutí velké poroty poslat věc k soudu prezentují jako útok na svobodu slova.

To (právo na svobodu slova) vás ale nechrání, když vstoupíte do spiknutí. Všechna spiknutí zahrnují slova a všechny podvody zahrnují slova. Svoboda slova vám nedává právo vést podvodné spiknutí, oponoval v rozhovoru s televizí CNN Barr, který po volbách roku 2020 skončil v čele ministerstva spravedlnosti, když odmítl Trumpovy volební dezinformace podpořit. Nejdřív jsem si nebyl jistý, ale došel jsem k přesvědčení, že dobře věděl, že volby prohrál, řekl Barr ke klíčové otázce, zda Trump nepravdy o podvodech šířil vědomě či nikoli.

Tématu svobody slova se hned v úvodu dokumentu o obviněních věnují i prokurátoři, přičemž deklarují, že Trump měl právo výsledky napadat například u soudů a měl právo také šířit o nich nepravdivé informace. Exprezident však podle nich zašel za hranici legálního počínání, když chtěl smést ze stolu legitimní hlasy a rozvrátit výsledky voleb.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.