Tchaj-wan se připravuje na tajfun Khanun, Japonsko hlásí dva mrtvé

Tchaj-pej/Tokio - Sever Tchaj-wanu se chystá na úder tajfunu Khanun. Úřady nechaly v oblasti, kde se nachází i hlavní město Tchaj-pej, zavřít školy a obchody a letecké společnosti zrušily přes stovku letů, informovala dnes agentura Reuters. Tajfun v uplynulých dnech udeřil na jihovýchod Japonska, které hlásí dva mrtvé a přes 60 zraněných.

Redaktor RN 03.08.2023 09:23:00 0x
Tchaj-wan se připravuje na tajfun Khanun, Japonsko hlásí dva mrtvé

Hodnocení

100%

V Tchaj-peji úřady zavřely z preventivních důvodů školy a obchody. Silný vítr vyvrátil stromy a pouliční stojany. zavřena byla také burza a zrušeny byly spoje s trajekty. Bez proudu bylo na Tchaj-wanu na 16.000 domácností.

Očekává se, že tajfun dnes udeří na Tchaj-wan, aby pak změnil směr na severovýchod a udeřil v pátek znovu na Japonsko. Na rozdíl od středeční předpovědi se neočekává, že by tajfun zasáhl Čínu. Podle japonských meteorologů je zatím předčasné říct, zda tajfun pocítí i Tokio.

V uplynulých dnech tajfun udeřil na japonské prefektury Okinawa, která je v tomto období vyhledávanou turistickou destinací, a Kagošima. Na Okinawě bylo dnes ráno bez proudu 166.000 domácností, což je zhruba čtvrtina všech odběratelů. Po dvou dnech obnovilo provoz letiště ve správní středisku Naha, kde byly od úterý zrušeny tři stovky letů.

Japonsko v souvislosti s bouří hlásí dva mrtvé a 62 zraněných. Jedna starší žena zemřela při požáru. Podle tisku ho způsobila svíčka, kterou žena zapálila kvůli výpadku proudu. Starší muž zemřel pod sutinami garáže, která se zřítila zřejmě kvůli bouři.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.