Píšu jako rukojmí. Niger čelí útoku vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii, a já jsem jen jedním ze stovek občanů, kteří byli svévolně a nezákonně uvězněni, napsal demokraticky zvolený Bazoum, kterého armáda svrhla minulý týden.
Převrat podle něj není možné jakkoliv ospravedlnit. Pokud puč uspěje, bude to podle něj mít zničující důsledky pro Niger, širší region i celý svět. Bazoum také varoval před tím, že by v oblasti mohla výrazně posílit ruská žoldnéřská Wagnerova skupina.
Toho se obávají i západní spojenci, kteří ve 25milionové zemi pomáhali s výcvikem vojáků především pro boj proti džihádistům. Nyní se podle vyjádření vojenské junty o vypovězení vzájemných dohod zdá, že přinejmenším francouzští vojáci budou muset zemi opustit.
Vojenské vedení Nigeru v prohlášení předneseném v televizi uvedlo, že vypovídá celkem pět vojenských smluv s Francií z let 1977 až 2020. Paříž, která na oznámení zatím nereagovala, o tom oficiálně vyrozumí diplomatickou nótou. Podle agentury Reuters by mohl krok junty drasticky změnit boj proti islámským povstalcům v celém regionu. Niger byl dosud považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu.
Vojenské vedení africké země také uvedlo, že ukončuje činnost svých velvyslanců ve Francii, USA, Nigérii a Togu.