Štyrského obraz Trauma zrození se v Paříži prodal za 92,3 milionu korun

Paříž - Za 3,15 milionu eur, respektive za 3,8 milionu eur včetně aukční přirážky (92,3 milionu korun) se dnes v Paříži vydražil surrealistický obraz českého malíře Jindřicha Štyrského Trauma zrození. Obraz nabídla aukční síň Sotheby's a jeho cena se odhadovala na 3,5 až pět milionů eur. Podle odborníků je dílo zcela výjimečné svými rozměry i významem v rámci autorovy tvorby i světového surrealismu. Přestože výsledná suma zůstala u dolní hranice odhadu, zařadí se obraz mezi nejdráže prodaná česká díla v aukcích a znamená rekord pokud jde o Štyrského tvorbu.

Redaktor RN 06.12.2023 18:54:00 0x
Štyrského obraz Trauma zrození se v Paříži prodal za 92,3 milionu korun

Hodnocení

100%

Olejomalba z roku 1936 má černé pozadí a zachycuje bílé pytle s krvavými otisky, rukavici, minerály, kosti a lidské embryo. Plátno měří metr na výšku a 2,5 metru na šířku a malíř ho měl až do své smrti pověšený nad svou postelí. Odkázal ho malířce a blízké přítelkyni Toyen, z jejíž pozůstalosti se obraz v roce 1982 poprvé vydražil.

Štyrský (1899-1942) obraz namaloval krátce poté, co prodělal závažné onemocnění, při kterém málem zemřel, uvedla Tessa Kostrzewaová, odbornice Sotheby's na moderní evropské umění. Je to podle ní Štyrského největší a nejvíce ambiciózní dílo, který shrnuje malířovu osobnost a uměleckou vizi.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.