Přesto je tento incident pravděpodobně méně vytržený z kontextu, než naznačují prohlášení oficiálních činitelů - včetně pražského primátora Bohuslava Svobody, který řekl: Vždycky jsme si mysleli, že je to věc, která se nás netýká. Teď se ukazuje, že se bohužel i náš svět mění a problém individuálního střelce se objevuje i u nás.
Policie ve čtvrtek uvedla, že střelec, který na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy zabil zřejmě 14 lidí, legálně vlastnil více střelných zbraní. Vysvětlit to lze tím, že Česká republika má jeden z nejliberálnějších zákonů o držení zbraní v EU, dodal The Guardian.
Právo nabývat, držet a nosit střelnou zbraň je uznáno v české legislativě o střelných zbraních, přičemž ústavní novela Listiny základních práv a svobod z roku 2021 právně zaručuje právo bránit život svůj či jiného člověka i se zbraní. Novela byla přijata na základě petice, kterou podepsalo 102.000 občanů a byla zorganizována jako nesouhlas s návrhem Evropské komise na omezení držení střelných zbraní v celé EU, připomíná list.
Odpor podle deníku odrážel dlouhou historii držení zbraní v českých zemích, která sahá až k husitskému povstání proti katolické církvi v roce 1419. Ačkoli bylo držení zbraní přísně kontrolováno během nacistické okupace v letech 1939-45 a následně komunistickým režimem, který vládl v Československu během studené války, po sametové revoluci v roce 1989, která předznamenala konec komunismu, se do Československa vrátilo.
V roce 2020 bylo v zemi s přibližně 10,6 milionu obyvatel více než 307.000 legálních držitelů zbraní, přičemž naprostá většina z nich jako důvod vlastnictví uváděla obavy o svou bezpečnost a potřebu ochrany. Policejní údaje z roku 2022, které cituje americký časopis TIME, uvádějí, že v zemi je registrovaných více než milion střelných zbraní. Zprávy uvádějí, že od ruské invaze na Ukrajinu se v zemi mírně zvýšil počet žádostí o získání zbrojního průkazu.
Vlastnictví zbraní jde ruku v ruce s hrdou tradicí české zbrojní výroby. A možná není bez souvislosti, že střelby s více oběťmi v relativně klidné středoevropské zemi nejsou nijak neznámé, uvedl The Guardian.
Při jednom z útoků v únoru 2015 zastřelil 63letý muž dvěma pistolemi osm lidí v restauraci v Uherském Brodě a poté se sám zabil. Stejně jako v případě pražské střelby vlastnil střelec obě střelné zbraně legálně, připomněl list.
Mezinárodní organizace Gunpolicy.org uvádí, že v roce 2019 - posledním roce, kdy jsou na jejich stránkách k dispozici údaje o násilí páchaném střelnými zbraněmi - bylo v České republice zaznamenáno celkem 195 úmrtí způsobených střelnými zbraněmi. V roce 2018 to bylo 170 úmrtí a o rok dříve 174 úmrtí, napsal časopis TIME.
Naproti tomu Spojené státy, které mají asi 332 milionů obyvatel, podle dostupných údajů zaznamenaly v roce 2019 více než 15.000 úmrtí střelnou zbraní; do tohoto údaje nejsou započítávány sebevraždy.