Stoltenberg po schůzce s Erdoganem: Švédsko může vstoupit do NATO do summitu

Ankara - Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance už před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Řekl to dnes její generální tajemník Jens Stoltenberg po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle agentury Reuters šéf NATO rovněž oznámil, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.

Redaktor RN 04.06.2023 15:58:00 1x
Stoltenberg po schůzce s Erdoganem: Švédsko může vstoupit do NATO do summitu

Hodnocení

100%

Stoltenberg dnes končí dvoudenní návštěvu Turecka, kde se v sobotu s řadou šéfů států a vlád z různých částí světa zúčastnil Erdoganovy inaugurace na další pětileté období. Dnes s tureckým prezidentem jednal v Istanbulu. Turecká vláda k obsahu schůzky neposkytla zatím informace, napsal po jejím skončení provládní místní deník Daily Sabah.

Podle Reuters Stoltenberg dnes řekl, že je stále čas, aby Švédsko vstoupilo do NATO do červencového summitu. Stockholm podle něj udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky. Ankara tvrdí, že jí vadí zejména nedostatečný postup Stockholmu proti teroristům. Jimi označuje kritiky tureckého režimu, často s prokurdskými postoji, a viní je z napojení na kurdské radikální skupiny.

Švédsko požádalo o vstup do NATO s další dlouho neutrální skandinávskou zemí Finskem po napadení Ukrajiny ruskou armádou loni v únoru. Finské členství turecký parlament schválil letos koncem března a Finsko se tak začátkem dubna stalo 31. členem Severoatlantické aliance. Vstup Švédska blokuje už jen Ankara a Budapešť.

Přesvědčit tureckou vládu k ratifikaci vstupu Švédska do NATO se snaží i americký prezident Joe Biden, který v pondělí s Erdoganem hovořil telefonicky. Podle Bílého domu Erdogan zmínil požadavek na dodávky amerických stíhaček F-16, což je podle analytiků další důvod tureckého zdržování ratifikace.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.